557 0

15 rad tatranského horského vůdce: Na co by měl myslet správný lyžař?

Jak se dobře připravit na zimní sporty? Čím se řídit, abychom si lyžování nezkazili nehodami a co dělat, když se nějaká přihodí? Poradí nám horský vůdce z Vysokých Tater, člen Tatranské horské služby Jaroslav Michalko.

1.  Před vstupem na svah vždy zkontrolovat nastavení lyží v servisu.

2.  Mít s sebou dobré lyžařské brýle, které se nemlží, kvalitní rukavice, nepromokavé oblečení, přilbu a chrániče.

3. Nacházíte-li se ve velkém resortu je dobré před lyžovačkou navštívit infocentrum. Vzít si mapu sjezdovek a vložit do telefonu potřebné telefonní číslo, kam můžete zavolat o pomoc v případě nehody.

4.  Před první jízdou alespoň několik minut zahřát pomocí několika cviků celé tělo.

5.  Zahřáté by nemělo být prostřednictvím tvrdého alkoholu, který na lyžařské svahy nepatří! Povoleno je nealkoholické pivo, které má také dostatek minerálů pro regeneraci organismu.

6.  Začátečníci by měli využívat sjezdové tratě, které zvládnou (modré). Zdatní lyžaři by měli využívat sjezdové tratě náročnější – červené, černé. Také by neměli zapomínat na kontrolované ježdění.

7.  Při zastavení (oddechu) na svahu je třeba jet na kraj sjezdovky. Nezastavovat pod hranou, za kterou není vidět, nesedět na svahu a debatovat.

8.  Při opětovném rozjezdu je třeba si zkontrolovat svah nad sebou, abychom někomu nezkřížili cestu.

9.  Lyžovat na vyznačených sjezdovkách. Respektovat značení, které je na sjezdovkách, hlavně tam, kde se sjezdovky kříží a je třeba zpomalit. Pokud už lyžujeme mimo sjezdovky, důležité je nejen být opatrní, ale také sledovat lavinové zpravodajství.

10.  Periferně sledovat i jiné lyžaře a dostatečně dopředu odhadnout situaci, vyhodnotit ji tak, aby nedošlo ke srážce s jiným lyžařem. 

11.  Při předjíždění jiných lyžařů dodržovat dostatečnou vzdálenost.

12.  Při zastavování před skupinou osob zpomalit jízdu dostatečně dopředu, abychom skupinu neohrozili svým případným pádem nebo sněhem.    

13.  Mít dohodnuté místo setkání.

14.  Zásadně nechytat lyži, která letí dolů svahem! Je to velmi nebezpečné. Lyže umí poranit, a to dost vážně. 

15.  Po ukončení lyžování je dobré si odložit boty na vysoušeč a na alespoň 10 minut se věnovat strečinku.

Pokud se nám na svahu přesto stane nehoda, měli bychom mít u sebe informaci o tom, jak si můžeme zavolat pomoc. Je dobré si ještě před výletem v hotelu nebo v informačním centru vložit do mobilu potřebné telefonní číslo horské služby daného střediska, ve kterém se nacházíme. „V případě, že jsme svědkem nehody na svahu nebo někdo leží na svahu, je lepší se zeptat, zda nepotřebuje pomoc. Pokud ano, voláme pomoc přes mobil. Pokud ještě nikdo není u zraněného, je dobré s ním zůstat, popřípadě mu odepnout lyže. Lyže zapíchnout do sněhu nad zraněného a povídat si s ním až do příchodu horské služby,“ doplňuje na závěr Jaroslav Michalko.  

Zdroj: Tatranská horská služba, dobrovolný sbor na www.snowski.sk. Náhledová fotografie: Getty Images

Sledovat