854 0

3 stěžejní rady pro začínající lyžaře

Přinášíme vám tři jednoduché – přitom klíčové – tipy, které přispějí k tomu, že se vaše (první) lyžařská dovolená stane jednou z nejpovedenějších. Co byste tedy měli vědět, než poprvé vyrazíte na svahy?

1. Zásobte se ponožkami

Nachystejte si nejen nohy, ale i pořádné ponožky. Faktem je, že jste mysleli na vše, od lyžařské bundy po boty a dokonce i na ochranný krém na obličej, a přesto jste zapomněli zabalit dostatek jedné z nejdůležitějších věcí: správně padnoucí ponožky.

Abyste měli nohy v teple, nevybírejte příliš silné ponožky, jinak si „přiškrtíte“ krevní oběh a bude vám zima na nohy.

Než vyrazíte na sjezdovky, vyzkoušejte, zda dokážete zavrtět prsty u nohou; vaše ponožky by měly být teplé, ale ne příliš pevné.

Fotka od Getty Images

Nejlepší tip

Při prvním výletu na sjezdovku si do kapsy u bundy vložte dva páry ponožek – tenký pár a středně silný pár – a poté si můžete vybrat ten, který vám nejlépe sedne podle toho, jak se vaše nohy cítí.

2. Poslouchejte instruktora

Zdá se to samozřejmé, ale divili byste se, kolik lidí ignoruje rady svého instruktora – nebo ještě hůř, ani málo nevěnují pozornost tomu, co říká. Místo toho si prostě dělají, co uznají za vhodné.

Na svahu není prostor na neopatrnost. I když lyžujete pouze pro zábavu, pokud se neřídíte radami znalých, pravděpodobně dopadnete špatně, a to nejen obrazně řečeno.

Fotka od Getty Images

Rychlé svahy

Na rychlých svazích se opravdu vyplatí vědět, jak se rychle – a bezpečně – postavit po pádu zpět na nohy; to zajistí, že budete mimo trasu projíždějícím lyžařům a neohrozíte sebe ani svou rodinu.

Pokud jste na sjezdovkách úplní nováčci, uvolněte se a začněte na méně náročné sjezdovce, není to žádná ostuda.

Pokud můžete, požádejte člena rodiny nebo kamaráda, který ví, jak se chovat na sjezdovce, aby vám dal malou lekci před první jízdou. I malá povědomost se předem hodí.

3. Najděte si dobrou chatu

Fotka od Getty Images

Pokud jste na horách poprvé, možná si myslíte, že ušetříte peníze rezervací apartmánu s vlastním stravováním. Ale není to příliš chytrý nápad, když se chcete plně soustředit na výuku na lyžích. V lyžařských střediscích jsou horské chaty, které mají své vlastní bary a restaurace, aby se doba přípravy jídla omezila na minimum a čas strávený společenským stykem na maximum. Polopenze vám ušetří starosti s přípravou vydatných snídaní a večeří.

Zdroj: www.powderwhite.com. Náhledová fotografie: Getty Images

Sledovat