522 0

Bezpečnost při kolizi aneb Tipy, jak se vyhnout srážkám na svahu

Program organizace sídlící v americkém státě Colorado Bezpečnost při kolizi podporuje bezpečnost na svahu a zodpovědné lyžování, aby se snížila rizika srážky dvou nebo více lyžařů a jezdců. 

Rodinná tragédie po srážce na sjezdovce inspirovala vznik kampaně #RideAnotherDay. Tento program pro větší bezpečnost a ohleduplnost je hlavním pilířem bezpečnosti při kolizi a využívá umělecká díla a mediální obsah k šíření povědomí, že je důležité informovat rekreační i sportovní komunitu o tomto silném tématu. 

Ride Another Day

Pětiletá Elise Johnsonová se právě učila lyžovat, když ji nekontrolovaně jedoucí jezdec na svahu srazil a zabil. Eliseini rodiče, Kelli a Chauncy Johnsonovi, chtěli pomoci předejít takovým nehodám, které by mohly postihnout i další rodiny. Rodina Johnsonových velkoryse nabídla dar na vytvoření kampaně #RideAnotherDay ve spolupráci s Národní asociací lyžařských areálů (NSAA). Kampaň podporuje povědomí, odpovědnost a zdravý rozum, které pomohou snížit riziko kolize mezi lyžaři a jezdci na horách. 

Tipy, jak se vyhnout kolizím

Zde se dozvíte, co můžete udělat pro to, aby byly sjezdovky bezpečnější.

Fotka od Getty Images

1. Buďte připraveni

Buďte připraveni kdykoli zpomalit nebo se vyhnout předmětům nebo jiným lidem. Lyžujte a jezděte tak, abyste se vždy dokázali ovládat bez ohledu na podmínky a vyhýbali se lidem a předmětům, se kterými se můžete setkat při pohybu na svahu.

2. Buďte ve střehu

Mějte přehled o tom, co se děje kolem vás, zejména sledujte ostatní lyžaře a jezdce. Být si vědom lidí kolem sebe a měnících se podmínek vám pomůže užít si zábavný a bezpečný den na kopci.

Fotka od Getty Images

3. Plánujte dopředu

Zpomalte jízdu na místech slepých úhlů, kontrolujte si okolí, když se zařazujete na sjezdovku a dejte ostatním lyžařům dostatek prostoru při předjíždění. Dávejte pozor na místa, kde se shlukuje více lyžařů, nebo když dostatečně nevidíte, co se děje před vámi. Pokud danou sjezdovku neznáte, dejte si první sjezd v klidu a zapamatujte si místa, kde je dobré zpomalit kvůli povrchu apod. Poskytněte také ostatním lyžařům dostatek místa, pokud je míjíte. Sjezdovka je široká, takže není potřeba se navzájem tlačit.

Pokud budete dodržovat tyto tři základní pravidla ohleduplnosti a bezpečnosti při každé jízdě, pomůžete tak udržet sjezdovky bezpečné a příjemné pro vás i všechny ostatní.

Zdroj: www.nsaa.org. Náhledová fotografie: Getty Images

Sledovat