26.4k 0

Budoucnost každého nejvíc ovlivní jeho fyzická zdatnost. Nejhorší je nehýbat se, radí lékař

Pokud pravidelně nesportujete, protože zatím máte i bez toho štíhlé a fungující tělo, můžete se za pár let hodně divit. Chybujete i tehdy, jestliže se pohybu vyhýbáte kvůli zdravotním problémům, správně zvolená pohybová aktivita vám naopak může prospět.

Budoucnost každého nejvíc ovlivní jeho fyzická zdatnost. „Bohužel na ni dbáme velmi málo, což se pak odráží v nemocech. Čím více jsme fyzicky zdatní, tím máme lepší životní prognózu,“ říká specialista na obezitologii a tělovýchovné lékařství Martin Matoulek ze III. Interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze v rozhovoru pro rodinaDNES. Podle něj podceňujeme i přínos pohybu při léčbě nemocí.

Výběr sportu podle věku a stavu

S tím souhlasí i fyzioterapeutka a homeopatka Radana Poděbradská: „Téměř vždy lezeno pacienta najít vhodný sport, někdy stačí jen upravit trénink nebo zvolnit tempo. Senior by si však měl uvědomit, že i pohybový systém podléhá biologickému stárnutí a ne vždy se lze vrátit k tomu, co nás bavilo v době dospívání.“ Každý by měl zkrátka rozumně přihlížet ke svému věku a zdravotnímu stavu.

Svižná chůze

V touze zhubnout často hledáme pohybovou aktivitu zbytečně komplikovaně a zapomínáme na jednu z nejúčinnějších a nejdostupnějších metod, kterou je svižná chůze. Chůze je ideální v každém věku.

Cyklistika

K jednomu z nejoblíbenějších venkovních sportů patří cyklistika. Posiluje srdce a krevní oběh, takže působí preventivně proti kardiovaskulárním chorobám. Hodí se i pro ty, kteří chtějí zhubnout a protože je vaše hmotnost rozložena do více bodů, nezatěžujete tolik nosné klouby dolních končetin.

Fotka od freephoto z Pixabay

Pohyb jako lék podle odborníků

Pokud vás sport nebaví, zřejmě vás k němu rodiče v dětství nevedli. Najděte si tedy cvičení, které vám bude nejméně vadit. „Pro zdraví je podstatné to, aby byla pohybová aktivita dlouhodobá, bavit vás nutně nemusí,“ říká obezitolog Matoulek.

Je pravda, že pohyb prospívá při depresích?

Projevy deprese se při fyzické aktivitě snižují, podle některých studií má dokonce dobře vedená pohybová aktivita účinky srovnatelné s antidepresivy, což ale neznamená, že naordinované léky můžeme svévolně nahradit pohybem. Cvičením nelze léky nahradit, můžeme však jejich účinek zvýšit, jestliže se pohyb stane pravidelnou součástí našeho denního režimu. Ostatně omezení spontánního pohybu patří k příznakům této choroby, depresivní lidé necvičí. Ale u lidí, kteří se při léčbě deprese do cvičení pustili, bylo pozorováno méně recidiv, respektive návratů choroby.

Jaké cvičení je na dobrou náladu nejlepší?

Zásadním parametrem je pravidelnost. Optimální je každodenní pohybová aktivita, která nemusí být extrémně dlouhá, zkuste třeba hodinovou procházku v rychlejším tempu nebo vodní aerobik. Nemusíte lámat rekordy, i středně intenzivní cvičení pomáhá v mozku uvolnit chemikálie potřebné k dobré náladě. Také lekce jógy či pomalejší cvičení zaměřené na strečink a správné dýchání snižuje napětí a stres, čímž velmi příznivě ovlivňují psychiku.

Co plavání?

Výborná pohybová aktivita, když se umí. Například při stylech prsa, kraul či motýlek je potřeba zvládnout správnou techniku ponořování hlavy pod hladinu, aby se páteř udržovala v přirozené poloze a nepřetěžovala se její krční část. Plavání zlepšuje dýchací parametry a přispívá ke zlepšení celkové zdatnosti. Doporučuje se například astmatikům kvůli bezprašnému prostředí a dýchání do vody. Obézní pacienti a lidé s onemocněním kloubů ocení nadlehčení těla ve vodním prostředí.

Zdroj: VŠTJ Medicina Praha vstj.cz, Palestra Vysoká škola tělesné výchovy a sportu, vstvs.palestra.cz, vfn.cz. Náhledová fotografie: Mikhail Nilov z Pexels

Sledovat