728 0

Býváte často vyčerpání i bez větší fyzické aktivity? Pozor na únavový syndrom

Je naprosto normální, že někdy máme náročnější dny a někdy zase klidnější, tělo na to vždy reaguje po svém. Častokrát má únava velký vliv i na psychiku, protože pak máte pocit, že nic nestíháte a nic nezvládáte. Varovným signálem pro vás může být, když cítíte slabost dlouhodobá – odborně se nazývá „únavový syndrom“. My se dnes společně zaměříme na jeho příznaky, ale také na způsoby, jak se opět dát dokupy.

V první řadě je důležité odlišit klasickou únavu od únavového syndromu

Jeho příznaky mohou být dlouhodobé vyčerpání, bolesti hlavy, kloubů a svalů, problémy s koncentrací nebo třeba přerušovaný spánek. Mezi ty méně běžné příznaky patří i zhoršená paměť, zažívací potíže a nebo třes rukou a nohou. O únavový syndrom se jedná ve chvíli, kdy máte čtyři a více příznaků najednou, které přetrvávají více jak půl roku. 

Dávejte si tedy pozor, abyste si možný únavový syndrom nespletli s běžnou únavou. 

Fotka od Free-Photos z Pixabay 

Jak poznáme únavový syndrom?

Poznat únavový syndrom není vždy snadné, protože jeho příznaky se mohou podobat jiným onemocněním a mohou se objevit postupně. Hlavním příznakem je nevysvětlitelná únava, která trvá více než 6 měsíců a není zlepšena odpočinkem. Další příznaky mohou zahrnovat bolesti hlavy, bolesti svalů a kloubů, nespavost, problémy s pamětí a koncentrací, nevolnost a citlivost na světlo a hluk. Lékař může diagnostikovat únavový syndrom na základě těchto příznaků, vyloučením jiných onemocnění a pomocí dalších testů, jako jsou krevní testy, testy imunitního systému a testy na vyčerpání. Je důležité si uvědomit, že únavový syndrom není pouze psychologický problém, ale je to skutečné fyzické onemocnění, které vyžaduje odpovídající léčbu. Pokud si myslíte, že trpíte únavovým syndromem, měli byste se obrátit na svého lékaře, aby vám pomohl s diagnózou a léčbou.

A jak tomu můžete předejít, nebo se dát opět dohromady?

V tomto případě se nejedná o lenost, ale spíše o nemoc, která lze jen velmi těžko odhalit. Základní radou a tipem je, abyste alespoň o trošku zvolnili svůj režim a životní styl. Je dobré se co nejvíce vyhýbat nadměrné fyzické i psychické námaze, stresovým situacím apod. Je potřeba vždy přemýšlet a jednat s rozmyslem a hlavně klidem. Co vám také může pomoci je jakýkoliv typ pohybu. Můžete si chodit pravidelně zaběhat, zaplavat, nebo se třeba projet na kole, to je pouze na vás. Důležitý je také jídelníček, kam je potřeba zařadit dostatek vitamínů a také minerálů. 

Nezanedbávejte sebe ani své tělo, které vás prosí o odpočinek. Pokud se necítíte delší dobu fit a trápíte se s nekonečnou únavou a slabostí, vyhledejte lékaře nebo se alespoň pokuste dodržovat výše uvedené tipy. 

Zdroj: www.healthline.com Kniha: „Nemoc chronického únavového syndromu“ od David S. Bell., Asociace pro pomoc lidem s chronickým únavovým syndromem (APLČUS) – oficiální stránky české asociace pro lidi s CFS/ME: http://www.aplplus.cz Náhledový obrázek: Getty images

Sledovat