1.8k 0

Cviky, díky kterým budete ready na letošní sezónu

Fyzická příprava na lyžařskou dovolenou není jen motivující, ale má také řadu zdravotních výhod! Je zvláště důležitá po několika lockdownech a dlouhých pobytech doma. 

Autor publikací o životním stylu James Gonzales poukazuje na to, jak období pandemie může vést k nečinnosti, poněvadž není nutné vstát a hýbat se, jste doslova připoutáni ke gauči. Pokud ale chcete zůstat zdraví a před lyžařskou sezónou se dostat do co nejlepší formy, pomohlo by tento čas využít k pořádnému tréninku, abyste mohli podávat nejlepší výkony a vyhnuli se zraněním, až konečně dupnete do vázání. Ať už používáte lyžařské tréninkové zařízení nebo jen pracujete s vybavením, které máte doma, zde je několik základních pohybů, které vám pomohou dostat se do špičkové formy:

Vybudujte si vytrvalost pomocí kardio cvičení

Vzhledem k tomu, že budete pravděpodobně celý den lyžovat, až příště vyrazíte na sjezdovku, doporučuje server Very Well Fit , abyste si před cestou vybudovali kardio vytrvalost. Pokud tak učiníte, pomůže vám to déle lyžovat a zabrání tomu, aby se vaše tělo po celém dni stráveném v lyžařském středisku cítilo neuvěřitelně unaveně. Pro svůj kardio program zkuste tři až pět dní v týdnu cvičení, která zvednou vaši srdeční frekvenci, ideálně pohyby, které procvičí celé vaše tělo. Můžete vyzkoušet intervalový eliptický trénink na strojích, kardio trénink nebo intervalový sprint. Jen mějte na paměti, že jsou zpočátku náročné, takže se nenechte odradit.

Dřepujte jen s váhou svého těla

The New York Times zdůrazňuje, že problémy často spojené se sezením lze vyřešit dřepy. I bez pomoci dalšího vybavení a za použití pouze vaší tělesné hmotnosti vám dřep umožňuje trénovat nohy, aby se při lyžování pohybovaly správným směrem. Poté se doporučuje pravidelně začlenit dřepy do cvičebního programu. Jen dejte pozor na správné provedení.

Tip: Dbejte na to, aby váha spočívala na patách a kolena neklesala za prsty u nohou.

Zpevněte se pomocí prkna

Fitness autorka Stephanie Contomichalosová zdůrazňuje, že jedním z nejúčinnějších základních cvičení je prkno (plank). Je to ideální cvičení při přípravě na lyžování. Posílené jádro těla (core) vám umožňuje koordinovat vše ostatní a usnadňuje pohyb těla jako celku. Pomáhá vám také vybudovat silnější břišní a zádové svalstvo. I když na tradičním planku není nic špatného, ​​provádění některých variací vám umožní pracovat i s odlišnými svalovými skupinami.

Provádějte mrtvé tahy s činkami

Provádění mrtvého tahu (deadlift) s činkami vám umožní procvičovat hamstringy neboli zadní část stehna, což vám pak může pomoci vyhnout se různým zraněním kolen. 

Mrtvý tah je posilovací cvik rozvíjející svaly vzpřimovače páteře, zádové a trapézové svaly, ale i hýžďové svaly, přední stranu stehen a zadní strana stehen. Cvik je prováděn zvednutím obouručně velké činky ze země z mírného podřepu a narovnaným trupem.

Server Healthline také zdůrazňuje, jak přispívá k vytvoření bezpečných motorických vzorců, stabilizaci trupu a zlepšení koordinace a obratnosti. Pro správné provedení mrtvého tahu se ujistěte, že stojíte na šířku chodidel a při pohybu nahoru zpevněte hýždě, abyste zapojili hýžďové i zadní stehenní svaly. Tímto způsobem bude vaše spodní část těla vhodně posílená dřív, než se vrhnete na svahy.

Zdroj: www.ski.com. Náhledová fotografie: Getty Images

Sledovat