314 0

Desatero výživových zásad pro (ne)sportovce

Tak jako musí každý hledat svůj individuální přístup k lidem, ke cvičení a sportu, ale také k odpočinku, musí si pracně najít i svůj jedinečný a neopakovatelný přístup ke stravě.

Lidé se liší sklonem k ukládání tuku, rychlostí metabolismu, somatotypem, temperamentem, schopností snášet jednotlivé druhy potravy a to vše se musí projevit v individuálním přístupu při tvorbě jídelníčku. Stravu často podceňují především rodiče dětí a děti samy.

V souvislosti s tím, jak se mění lidské tělo v průběhu života, se mění také nároky na výživu, kterou naše tělo v různých obdobích života potřebuje. Předkládáme vám ale několik zásad správné výživy, které se v průběhu života nemění, a ani jako rekreační sportovec byste je neměl či neměla podceňovat.

Desatero výživových zásad

Fotka od Getty Images

1. Aby bylo vaše stravování zdravé a pestré, je potřeba každý den myslet na dodržování několika zásad (strava by měla být pestrá, porce jídel přiměřené a složené z nutričně hodnotných potravin.

2. Jezte více rostlinných než živočišných potravin. Zeleninu (případně ovoce) si dopřejte ke každému dennímu jídlu.

3. Upřednostňujte celozrnné obiloviny a výrobky z nich.

4. Jezte a pijte co nejméně potraviny a nápoje, které obsahují cukry, tzn. mají sladkou chuť. Výjimkou je čerstvé ovoce. Čtěte informace na etiketách, výrobky porovnávejte a vybírejte ty, které obsahují co nejméně cukrů.

5. Solte střídmě a pokrmy ochucujte spíše bylinkami, česnekem či jednodruhovým kořením.

Fotka od Getty Images

6. Z tuků by měly převládat rostlinné oleje, nejlépe řepkový a olivový. Naopak potravinám, které obsahují kokosový, palmojádrový či palmový tuk se spíše vyhýbejte. Čtěte pozorně etikety a vybírejte mezi podobnými výrobky ty, které obsahují méně nasycených mastných kyselin.

7. Alespoň jednou týdně si dopřejte mořskou rybu.

8. Základem pitného režimu je obyčejná voda.

9. Jezte co nejméně průmyslově zpracovaných potravin jako jsou cukrovinky, uzeniny, slazené nápoje, instantní potraviny a podobně. Vybírejte takové, které obsahují co nejmenší počet aditivních (přídatných) látek.

10. Nezapomínejte na každodenní dostatečně intenzivní pohyb.

Zdroj: Státní zdravotní ústav pro Národní zdravotnický informační portál www.nzip.cz. Náhledová fotografie: Getty Images

Sledovat