288 0

Hýbejte se venku i v zimě: Jaké jsou přínosy zimních outdoorových aktivit pro tělo?

Mnoho z nás se v zimě zdržuje fyzické aktivity a toto roční období bere jako neustálou výmluvu – krátký den, soumrak, možnost rychlého nachlazení. Těchto pár mrazivých měsíců bychom rádi strávili doma pod dekou, aniž bychom si uvědomovali, jak moc ztrácíme. Pobyt v zimě venku má mnoho výhod.

Prvním z nich je bezpochyby otužování. Sportováním v zimě se připravujeme na příchod jara, rozmarného počasí, které nahrává infekcím a nachlazením. Naše tělo se stává imunní, což snižuje jeho náchylnost k nemocem. Jak je to možné? Pravidelné vystavení nízkým teplotám způsobuje zvýšení produkce bílých krvinek, což je krevní složka zodpovědná za imunitní systém. Takže stojí za to naplánovat si výlet na lyžích nebo snowboardu, abyste spojili cvičení s potěšením!

Lepší spánek a okysličení

Navíc dávka svěžího studeného vzduchu zlepšuje spánek, takže se druhý den probudíme plně odpočatí. Nezapomeňte se však vždy nadechovat nosem, abyste ho zahřáli, než se dostane do plic. To je velmi důležité, protože studený vzduch může způsobit bronchospasmus (zúžení průdušek), a to nejen u lidí trpících astmatem.

Tělo se také lépe okysličí. Nízké teploty stimulují krevní oběh a studený vzduch obsahuje více kyslíku na jednotku, protože je těžší a hustší. Není bez významu pro krásu – pleť je napjatější a pevnější .

Pobyt v chladu znamená, že naše tělo musí spotřebovat více energie na výrobu tepla a prevenci podchlazení. V kombinaci s extra cvičením to může vést k rychlejšímu spalování kalorií. Sporty jako lyžování, skitouring a snowboarding navíc posilují svaly, kvůli obtížím spojeným s pohybem na sněhu.

Není to všechno! Cvičením po celý rok nám záleží na udržení kondice. Byla by totiž škoda promeškat mnoho měsíců pozitivní dřiny jen proto, že venku je chladněji. Zima je navíc obdobím, kdy jsme častěji malátní a fyzická námaha prospívá produkci endorfinu, tedy hormonu štěstí.

Zdroj: szkolazdrowia.pl. Náhledová fotografie: Image by prostooleh z Freepik

Sledovat