2.5k 0

I s cukrovkou a lupénkou na hory, ale pozor na oblečení! Stěžejní je materiál a provedení, nejvíce u spodního prádla a ponožek

Kůže diabetiků je vždy citlivější než u zdravých lidí. Kožní komplikace postihnou v průběhu života téměř polovinu všech diabetických pacientů. Některé z nich zmizí s úpravou glykemie, některé přetrvávají.

Bývá suchá, dráždivá, objevují se na ní puchýřky, pupínky, plísně nebo začervenalé plochy. Má také sklon k otlakům a otěrům, což může vést k dalším komplikacím, protože diabetikům se hůře hojí všechny rány. Vyhýbat byste se proto měli nošení elastických oděvů. Přiléhavé oblečení dráždí, což možná nevnímáte, ale vaše kůže to pozná.

Materiál je základ

Kromě správné péče o pokožku je důležitý také výběr vhodného materiálu. Oblečení by mělo být pohodlné, aby umožňovalo pohyb a nepřispívalo ke kožním problémům. Je také třeba se oblékat přiměřeně počasí, zbytečné pocení z tepla může způsobit zapaření, naopak prochladnutí vede k infekcím, k nimž jsou pacienti s diabetem náchylnější. Tyto nároky splňují přírodní materiály, jako je hedvábí, bavlna, len, ovčí vlna. Umělé materiály včetně mikrovlákna příliš vhodné nejsou.

Spodní prádlo

Vhodné prádlo pro diabetiky bývá z dvouvrstvého materiálu, který často využívají i sportovci. Vysoký komfort nošení zajistí stříbrná vlákna, která působí antibakteriálně a nedovolí potu se rozkládat. Prádlo tak nezavání ani po celodenním nošení. Můžete-li, volte bezešvé výrobky.

Podobné vlastnosti nabízí také bambusové oblečení. Bavlnu ve svých vlastnostech dokonce trumfne: působí antibakteriálně a antimykoticky, a tak zabraňuje množení bakterií a plísní.

Fotka od Los Muertos Crew z Pexels

Cukrovka společně s lupénkou

Častým průvodcem cukrovky bývá lupénka, kdy je třeba mít se s výběrem materiálů obzvlášť na pozoru. Oblečení by mělo především odvádět vlhkost, která umožňuje růst bakterií a vede k infekci, tedy k dalším komplikacím lupénky. Pletené hedvábí a nebělená či organická bavlna jsou tři měkké materiály, které stojí za to vyzkoušet. Avšak nylonu se vyhýbejte. Jeho hrubá vlákna se třou o kůži a vyvolávají svědění a další olupování.

Obouvání a péče o nohy

Stěžejní by měla být péče o správné obouvání. Příznakem cukrovky totiž bývá neuropatie, která se projevuje snížením citlivosti končetin. Diabetik často zaznamená otlak od shrnuté ponožky až ve chvíli, kdy si sundá boty, jenže to už vznikla rána, která se bude kvůli cukrovce špatně hojit. Této komplikaci se odborně říká diabetická noha a mlže vést až k amputaci. Proto je třeba volit opravdu dobře padnoucí ponožky a obuv, nejlépe koženou. Stejně důležité je také pečovat o chodidla a alespoň jednou denně namazat výživným krémem na nohy.

Vhodné ponožky a podkolenky

Vysoké nároky splňují především ponožky a podkolenky z prodyšných a jemných přírodních materiálů. Vhodná je například bambusová viskóza s příměsí elastanu. Lem by rozhodně neměl diabetika nikde tlačit, zařezávat se a omezovat, ponožky by se však ani neměly v botě shrnovat, aby nezpůsobily nebezpečné otlaky. Speciální zdravotní ponožky z prodyšných materiálů dobře odvádějí pot a udržují tak nohu v suchu. Nejčastěji se vyrábějí z bambusu, bavlny a merinové vlny. Ponožky určené pro diabetiky navíc slouží jako prevence proti oteklým končetinám a zmírňují obtíže oteklých nohou. Na oteklé nohy je také příjemný chladivý gel, který přináší úlevu od pocitu těžkých nohou.

Zdroj: www.angehoerige-pflegen.de, www.stoxenergy.com, www.mojezdravi.cz. Náhledová fotografie: 

Sledovat