4.2k 0

Jak správně ošetřit a uložit lyžařské vybavení na konci sezóny

Skončila lyžařská sezóna. Před úplným přepnutím do letního režimu nezapomeňte dát své lyžařské výstroji zaslouženou péči, ať v pořádku vydrží, dokud se nevrátí sníh. Předejdete tím nejen nepříjemným překvapením na začátku příští lyžařské sezóny, ale také prodloužíte životnost svého vybavení.

Příprava lyží a vázání na uložení

Konec sezóny je ideální čas na údržbu lyží a vázání. V závislosti na stavu vašich lyží a dostupných nástrojích pro údržbu stačí postupovat podle těchto kroků.

Vizuální kontrola

Vizuálně zkontrolujte lyže a vázání, abyste se ujistili, že na nich nejsou praskliny nebo jiné poškození, které by mohlo lyži oslabit. V případě pochybností se zeptejte na názor odborníka v lyžařském obchodě nebo servisu.

Skluznice a hrany

Zkontrolujte stav základny a hran. Pokud máte škrábance nebo praskliny na skluznici nebo poškození hran, vezměte lyže do servisu lyží, kde je kompletně vyladí, včetně broušení hran, opravy poškození, broušení skluznice a voskování. Samozřejmě, pokud něco z toho můžete udělat sami, jděte do toho. Očistěte skluznice mosazným kartáčem. Pokud je základna opravdu špinavá, přetřete ji také hadříkem s prostředkem na čištění skluznic.

Fotka od Getty Images

Navoskování

Naneste univerzální vosk (pro všechny sněhové podmínky) voskovací žehličkou v dostatečném množství, aby správně vyživoval a chránil skluznici. Oškrábejte pouze hrany (aby nezrezly), ale základní vosk ze skluznic neseškrbujte, dokud nebudete připraveni příští zimu lyžovat.

V případě potřeby naneste hadříkem na vršek lyží a vázání tekutý vosk, abyste je ochránili před vlhkostí.


Uložení lyžařských bot na konci sezóny

Stejně jako u lyží je při dlouhodobém skladování lyžařských bot hlavním problémem vlhkost. Zde je několik tipů pro uložení lyžařských bot:

– Vytáhněte vnitřní botičky ze skeletu a vyjměte vložky a nechte je sušit po dobu 24 až 48 hodin nebo dokud nebudou úplně suché. Nenechávejte je na slunci ani příliš blízko silného zdroje tepla.

– Pokud zapáchají, postříkejte vnitřky dezinfekčním prostředkem a nechte je zcela zaschnout.

– V případě potřeby očistěte skelety vlhkým hadříkem a nechte je uschnout na vzduchu.

– Zkontrolujte skelet, přezky a podrážky bot, zda nejsou poničené nebo příliš opotřebované.

– Když je vše suché, vložte vložky zpět do vnitřní botičky a obě zpět do skeletu. Lehce boty zapněte, aby si během skladování zachovaly svůj tvar.

– V případě potřeby vložte lyžařské boty do vaku na boty a uložte je na suchém, dobře větraném místě. Vyhněte se vlhkým podlahám například v v garáže nebo ve sklepě.

Fotka od Getty Images

Vyperte a uskladněte lyžařské oblečení

Než uložíte lyžařské oblečení a rukavice do skříně, vyperte je. Lyžařské brýle vložte do úložného pouzdra, abyste chránili čočku, a uložte je společně s oblečením nebo lyžařskou helmou.

Můžete použít vak na oděv, ale vyhněte se těm s kompresním systémem, které sice šetří místo, ale nejsou šetrné pro vaše vybavení.

Uschovejte bezpečnostní vybavení

Bezpečnostní a vyprošťovací vybavení vyžadují pravidelnou kontrolu po celou zimu, aby byly připraveny vždy, když je potřeba. Na konci sezóny proveďte všechny doporučené kontroly a údržbu, abyste předešli zbytečným překvapením, pokud v příští sezóně napadne sníh nečekaně brzy. Pokud potřebujete s něčím konkrétním poradit, neváhejte požádat o pomoc v lyžařském servisu.

Lavinový transceiver

Před uložením z transceiveru vyjměte baterie. Prostoje v létě využijte ke kontrole v lyžařském obchodě nebo přímo u výrobce.

Lavinové airbagy

Airbag by měl být každý rok zkontrolován a před uložením deaktivován. Vezměte jej do místního servisu na prohlídku, která je pro každý model specifická.

Lékárnička

Místo toho, abyste ji ukládali, přizpůsobte její obsah různým aktivitám v průběhu roku.

Helma, ochranné vesty, chrániče

Zkontrolujte, zda nejsou opotřebované, a poté uložte helmu a další chrániče společně s lyžařským oblečením.

Zdroj: www.salomon.com. Náhledová fotografie: Getty Images

Sledovat