Přiznejte se – věnujete vůbec tomuto slovu pozornost? „Komfort“ je termín v outdoorovém průmyslu tak otřepaný, že je téměř průhledný. Přitom nejde o pohodlí myšleno pohodlný, ale o teplotní stav vašeho těla, který bude optimální a bezpečný.
Vaše tělo vám hned dá najevo, že něco není v pořádku. Prevence je však lepší než léčba, proto se o tepelnou pohodu na horách postarejte, než vyrazíte na túru! Co se tedy vyplatí vědět?
Úsilí jako zdroj tepla – tepelný komfort na horách není jen o oblečení!
Mnohem častěji cítíme na horách chlad. Nejjednodušší způsob, jak se zahřát, je pohyb. Pouze 25 % energie spotřebované pracujícími svaly je využito k provádění mechanické práce. Vše ostatní odpovídá produkci…tepla. Nelze popřít, že míra intenzity cvičení je jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících tepelnou pohodu. A ano:
Nehybnost
Například při odpočinku nebo jištění partnera při lezení. Znamená minimální produkci tepla. Pokud plánujete delší období nízké aktivity, vyplatí se nezapomenout připravit si teplejší oblečení, například termoaktivní spodní prádlo.
Energická procházka
Po odchodu z vyhřáté místnosti je vám často zima, ale i pár minut i mírného cvičení vám zajistí pohodu. Pamatujte, že když se vydáte na několikahodinovou túru, optimální oblečení se vám může zdát pro začátek málo, ale rychle dosáhnete optimálního stavu.
Běžecký trénink nebo chůze na prudkém svahu
Znamená rychlou produkci tepla. Při takové námaze se často stává problémem přehřátí.
Aby se tělo vyrovnalo s přebytečným teplem, potí se (při intenzivní zátěži, jako je maratonský běh, může tělo vylučovat více než 3 litry potu za hodinu, i když v extrémních podmínkách může být tato hodnota i vyšší). Odpařování vlhkosti z povrchu pokožky je jedním z nejúčinnějších mechanismů snižování tělesné teploty.
Bohužel, zatímco potní žlázy mohou vylučovat velké množství potu, neexistuje žádný přirozený mechanismus, jak jej rychle odstranit z povrchu kůže. Díky tomu může mokré oblečení v kontaktu s pokožkou tělo ochlazovat, zatímco vy potřebujete přesně naopak (ztráta tepla je asi třikrát větší ve srovnání se suchým oblečením). Nemluvě o tom, že kontakt s ním není žádná slast. Lidský primární mechanismus snižování teploty má tedy určité nevýhody, ale přesto si lze jen těžko představit ochlazování ve stylu „pes“.
Zdroj: taternikblog.pl. Náhledová fotografe: Image by wayhomestudio z Freepik