3k 0

Lyžování s nejmenšími (1): Kdy začít učit děti lyžovat a co je při tom důležité?

Letošní zimu chci svého potomka naučit lyžovat. Celá naše rodina miluje svahy a rychlé sjezdy, všichni lyžujeme od malička, moje dítě se to taky musí naučit, aby mohlo s námi sjíždět kopce. A to co nejdříve! Co jiného by v zimě na horách dělalo. Slyšíte se? Poznáváte se?

Rozhodli jste za své dítě takto a právě stojíte před rozhodnutím dát ho nebo ji do lyžařské školky, nebo ho radši budete učit sami? Lyžování s dětmi může patřit mezi krásné zážitky vaší rodiny a vzpomínky na dětství. Chystáte-li se s dětmi na svah poprvé, je důležité zodpovědět si několik důležitých otázek. Třeba i to, zda to už tuto sezónu po fyzické i psychické stránce vaše dítě zvládne. Všechno k tématu malé děti a první krůčky na lyžích popisuje na webu Eduworld.sk (Výchova, vzdělávání, seberozvoj) Zuzana Gránská.

Kdy začít učit dítě lyžovat?

Většina certifikovaných instruktorů doporučuje začít s výukou lyžování nejdříve u 3letých dětí . Nemusí být ale pravidlo, že každé 3leté dítě tuto aktivitu zvládne. Záleží na jeho fyzickém i psychickém vývoji. Některé děti jsou zralé na svah dříve, jiné mnohem později. Rozhodující je, zda má dítě dostatečně vyvinuté motorické schopnosti, aby dokázalo ovládat lyže a také zda rozumí tomu, proč jste na svahu a zvládne následovat instrukce. Zkušení instruktoři říkají, že energie, kterou vynaložíte u mladších dětí než 3 roky přípravou, není adekvátní tomu, kolik času dítě stráví na lyžích a co se naučí. Většinou je doba oblékání a přípravy daleko delší, než samotná práce s lyžemi a pobyt na svahu.

Podle čeho poznáte, zda je dítě připraveno? 

Hodně vám napoví i odpovědi na tyto otázky:

  • Jak zvládá chladné počasí?
  • Dokáže následovat instrukce cizích lidí?
  • Dokáže vydržet ve společnosti instruktora bez vaší přítomnosti během lekce?
  • Pokud jedete na půldenní výlet pěšky nebo na kole, zvládne ho bez problémů?
  • Dokáže samo jezdit na kole?
  • Umí udělat kotoul?

Všechny tyto odpovědi vám naznačí, jak je na tom vaše dítě s potřebnou obratností, rovnováhou a vytrvalostí. Pokud už při odpovědích váháte nebo odpovídáte negativně, je velká pravděpodobnost, že to se začátkem lyžování nepůjde hladce, nebo vůbec. Ideální, pokud si výstroj pro 3leté dítě půjčíte, abyste viděli v praxi, jestli to má už tuto zimu význam. Pokud uvidíte, že dítě na lyžování není vůbec připravené, netlačte na něj, protože se může stát, že mu ho úplně zprotivíte dříve, než si ho bude moci oblíbit. Navíc lyžování je relativně nebezpečný sport, proto je důležité, aby bylo dítě v celkové pohodě, dobré kondici a motivováno, aby se dokázalo plně koncentrovat a zbytečně nedošlo k úrazu.

Zdroj: eduworld.sk. Náhledová fotografie: Image by prostooleh z Freepik

Sledovat