Jedním z pozoruhodných faktů o tréninku lyžařky Mikaely Shiffrinové je její oddanost spánku – a šlofíkům zvláště. Odborníci na vědu o lidské výkonnosti se shodují, že odpočinek je stejně důležitý jako tvrdý trénink.
Není žádným překvapením, že olympionička Mikaela Shiffrinová trénuje opravdu hodně. Nemělo by vás překvapit, že se Shiffrinová také věnuje spánku, a to více než my ostatní. Každou noc spí v průměru devět hodin. Přesto se probouzí s nadšením, že půjde zase brzy spát. „Moje první myšlenka po probuzení je: Nemůžu se dočkat, až půjdu spát. Je mi jedno, co se ještě stane. Nemůžu se dočkat, až se vrátím do postele,“ řekla lyžařka Elizabeth Weilové, která zpovídala lyžařskou hvězdu pro časopis Outside Magazine.
Podle Nicka Paumgartena z časopisu New Yorker si Shiffrinová denně pospí nejméně o hodinu déle. Shiffrinová dokonce podřimuje na sněhu, když čeká na start závodu nebo na výsledky.
Odpočinkem k mega úspěchům
Je možné, že obliba v odpočinku a regeneraci hraje velkou roli v úspěchu Shiffrinové.
Brad Stulberg a Steve Magness píší ve své knize Peak Performance: Elevate Your Game, Avoid Burnout, and Thrive with the New Science of Success:
„Teprve když odpočíváte a regenerujete, vaše svaly tak posilují a mozek převádí veškeré nové dovednosti, které jste se naučili, z krátkodobé paměti do dlouhodobé paměti, která se nakonec může stát instinktem. Odpočinek není líné lenošení; je to aktivní proces, při kterém dochází k fyzickému a psychickému růstu,“ tvrdí Stulberg a Magness.
Stres + odpočinek = růst
Podle obou autorů je klíčem ke zlepšení nebo růstu rovnice: stres plus odpočinek rovná se růst. Odpočinek je stejně důležitý jako předchozí stres nebo trénink.
Stulberg píše o výzkumu lidské výkonnosti a Magness je běžecký trenér a asistent profesora silové a kondiční přípravy na St Mary’s University. Oba ve své knize připisují zásluhy odborníkovi v oblasti fyziologie Stephenu Seilerovi, který jako první zdokumentoval, jak tuto strategii potvrzují špičkoví výkonnostní hráči v celé řadě sportů.
„Seiler sledoval trénink elitních sportovců v různých vytrvalostních sportech včetně běhu, lyžování, plavání a cyklistiky. Zjistil, že bez ohledu na sport nebo národnost se jejich trénink řídí zhruba stejným rozložením. Nejlepší sportovci světa se nedrželi modelu ´žádná bolest, žádný zisk´, ani neprováděli sy popularizovaný vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT) nebo náhodné ´tréninky dne´. Spíše systematicky střídali úseky velmi intenzivního tréninku s perodami lehkého tréninku a regenerace, i když to znamenalo chůzi do kopce. Průběžné zlepšování a vývoj elitních závodníků, jak zjistil Seiler, nastalo díky cvičení ve stresu a odpočinku.“
Zdroj: businessinsider.com. Náhledová fotografie: Rolandhino1 / Wikimeda Commons: Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová.