757 0

Okysličte se nanejvýš zdravě v Oravských Beskydech: Přírodní inhalatorium slané vody

V nejsevernější obci Slovenska, v Oravské Polhoře, najdete opravdu neobvyklou turistickou atrakci. Nedaleké prameny slané vody pod horou Babia umožnily vytvořit inhalatorium, ve kterém se vám bude dýchat podobně jako na dovolené u moře. Jeho mikroklima se totiž podobá tomu mořskému.

Princip inhalatoria spočívá v cirkulaci slané vody, jejím volném pádu a proudění vzduchu skrz trnkové rákosí, díky čemuž se jódo-bromová voda odpařuje. Když se postavíte k altánku, ování vás vůně opravdu jako u moře a dýchání zde má i blahodárné zdravotní účinky.

Na prameni pod touto horou, ze kterého slaná voda pochází, stály na přelomu 19. a 20. století známé lázně. Ty léčily různá onemocnění dýchacích cest, kožní problémy, tuberkulózu či otoky. Blahodárné léčivé účinky této vody jsou využívány dodnes.

Celý projekt se podařilo přivést k životu zásluhou mezinárodního projektu. Podle starosty Michala Strnála je pramen slané vody unikátní a jeho složení ojedinělé ve střední Evropě.

,,Tato vzácná slaná voda se využívá od nepaměti. Není určena ke konzumaci, ale je velmi dobrá a má příznivé účinky na lidský organismus. Lze s ní léčit různé kožní choroby, problémy s dýcháním nebo s hrdlem,“ uvedl Strnál.

Pramenů v katastru Oravské Polhory je několik. Podle Strnála jsou to oficiální vrty, průzkumné vrty, ale také různé zmapované a evidované prameny, kde slaná voda přirozeným způsobem vycházela na zemský povrch. V dnešní době se podle něj využívají dva prameny.

Výstavbou inhalatoria na slanou vodu úsilí Oravskopolhorčanů nekončí. Ve spolupráci s partnerskou obcí v České republice podali další mezinárodní projekt, který je zaměřen na výstavbu odpařovny a sušárny na slanou vodu. Ta by měla stát v blízkosti inhalatoria. ,,Chtěli bychom vytvořit komplex, kde bychom mohli nejen domácím, ale i návštěvníkům ukázat účinky a přínosy slané vody. Kromě inhalování jim chceme ukázat, jak se odpařuje a suší sůl a jak se získává ten finální produkt,“ objasnil oravskopolhorský starosta.

Babia hora je nejvyšší vrchol Oravských Beskyd (1 725 m) opomíjený většinou turistů. Tomu napomáhá fakt, že dostat se sem bez auta není nejjednodušší. Oravské hluboké lesy, a nepřelidněná příroda však za návštěvu rozhodně stojí. Nemluvě o tom, že na Slovensku není mnoho míst, odkud můžete vidět severní stěny Vysokých a Západních Tater…

Zdroj: kamnavylet.sk, tatraadventures.cz. Úvodní fotka od Nina Uhlikova z Pexels

Sledovat