326 0

Pět otců prkna: Jak rivalové Burton a Sims, kteří se neměli rádi, dali vzniknout snowboardingu

Prvopočátky snowboardingu se dají vystopovat až k roku 1910, součástí zimních olympijských her se však snowboarding stal až v roce 1998 v japonském Naganu.

Vývoj snowboardingu byl inspirován skateboardingem, sáňkováním, surfováním a lyžováním. Myšlenkou bylo sklouznout se z kopce pokrytého sněhem. Má pověst jednoho z nejdynamičtějších, nejprogresivnějších a nejvlivnějších zimních sportů.

Otcové/zakladatelé snowboardingu

Dalo by se říct, že snowboarding má minimálně pět otců. Mezi původní průkopníky patří Sherman Poppen, Dimitrije Milovich, Jake Burton, Tom Sims a Chuck Barfoot.

Moderní snowboarding, jak jej známe, se rozjel v roce 1965 díky tzv. „Snurferu“. Vynález Shermana Poppena, který spojil dvě lyže dohromady pomocí provázků připojených ke špičce pro řízení. Snurfera se prodalo přes milion kusů, ale byl vždy považován pouze za dětskou hračku.

Dimitrije Milovič

Dimitrije  Milovich začínal se snowboardingem na jídelním stole a postoupil ještě o krok dále. Zkonstruoval snowboard s názvem „Winterstick“ s vlaštovčím ocasem, který byl inspirován ergonomií surfového prkna. Publicita této desky pomohla dostat snowboarding do hlavního proudu. Prkna Winterstick můžete zakoupit ještě dnes.

Jake Burton

Jake Burton Carpenter (také známý jako Jake Burton) vzal snurfera a přidal k němu vázání, aby připevnil nohy k prknu. Poté v roce 1977 založil dnešní největší snowboardovou značku Burton Snowboards. 

Tom Sims

Oddaný skateboardista navrhl svůj první snowboard v 7. třídě truhlářské školy. Nazval ho ‚Skiboard‘. Byl tvarován podobně jako surfovací prkno a měl hliníkovou posuvnou základnu. Sims začal vyrábět komerční snowboardy s mnoha zlepšovacími nápady, jako jsou kovové hrany (konec 70. let), ale neměl stejné obchodní úspěchy jako Burton. V polovině 90. let už Sims nebyl na trhu významným hráčem.

Válka Burton versus Sims (1978)

Jake Burton a Tom Sims se neměli rádi, ale pomohli prosadit snowboarding do povědomí hlavního proudu. Burton se během sezóny 1977-78 přestěhoval z Long Islandu ve státě New York do Londonderry ve Vermontu, aby začal prodávat napodobeninu snurferu, který nazval „Burton Board“. První sezónu prodal pouhých šest kusů. Také na západním pobřeží skateboardová ikona Tom Sims začala prodávat první snowboardy Sims. V sezóně 1978-79 ale čelila stejnému nezájmu jako Burton na východě.

Oba muži však vytrvali a stali se vůdčími silami snowboardingu na východním i západním pobřeží USA. Po více než deset let vedli Burton a Sims „hořkou“ válku o nadvládu v oboru, která zahrnovala neustálé inovace, vynalézavý marketing, drobné hašteření a nájezdy talentů.

Sims byl významným sportovcem až do počátku 90. let – zaníceným surfařem orientovaným více na velké vlny než na řízení společnosti. Burton byl naopak zdatným obchodníkem milujícím snowboarding. Po letech intenzivní konkurence válka mezi Burtonem a Simsem byla ve skutečnosti u konce dříve, než začala, protože Burton měl větší obchodní důvtip a byl prostě více oddán tomu stát se jedničkou. 

Jake Burton // zdroj: Burton press

V polovině 90. let byl Burton nesporným králem svahů a tento titul si drží dodnes. Sims, přestože je respektován jako jeden z průkopníků tohoto sportu, již není hlavní silou v tomto odvětví. Dnes uděluje licenci na svou značku společnosti Collective Licensing, která prostřednictvím Sports Authority prodává snowboardy Sims.

Chuck Barfoot

Chuck Barfoot , který pracoval pro společnost Simse, způsobil revoluci ve výrobě snowboardů zavedením laminátu, tvaru twin tip a dalších konceptů ve výrobě snowboardů. Vydal se na vlastní pěst a založil firmu Barfoot.

Zdroj: https://snowboardaddiction.com, www. smithsonianmag.com. Náhledová fotografie: Getty Images

Sledovat