307 0

Prolyžovat se celým světem? Žádný problém! Zcela nečekané zimní destinace

Díky globalizaci a zvyšujícímu se zájmu o zimní sporty si můžeme zalyžovat prakticky téměř na všech kontinentech, když tedy pomineme „neturistickou“ Antarktidu. I když se vám to moc nezdá, možné je to třeba i na africkém kontinentu, v Íránu či Indii! Ne nadarmo se říká, že největší poklady jsou právě tam, kde by je turista nejméně očekával. Zde jsou naše tipy:

1. Dizin (Írán)

Íránské zimní středisko Dizin. Fotka od Getty Images

Možná budete překvapeni, ale Írán nabízí výbornou lyžovačku. Mnoho středisek bylo zřízeno ještě před revolucí roku 1979 a v současnosti jich tam můžete najít hodně přes dvacet. Na sice hornatou krajinu, která ale není zrovna líhní lyžařských talentů, je to relativně pěkné číslo.

Dizin je největší lyžařské středisko i díky své nadmořské výšce (2600m – 3600m) a sezóna trvá převážně od začátku prosince do května.

Resort nabízí 23 sjezdovek, 15 vleků a překvapující širokou škálu ubytování a restaurací.

2. Oukaimeden (Maroko)

Marocké lyžařské středisko Oukaimeden. Fotka od Getty Images

Oukaimeden je největší severoafrické lyžařské středisko vzdálené asi 150 kilometrů od Marrákeše.

Lyžaři mohou obdivovat nádherné horské pásmo Atlasu a 20kilometrové sjezdovky.

Zajímavostí je fakt, že k dispozici je lyžování i mimo sjezdovky. Tam, kam nedojede lanovka, existuje jiná alternativa – pronajmutí dopravního osla, který vás tam určitě odveze! Hlavní sezóna je v měsících leden a únor.

3. Auli (Indie)

Indický lyžařský resort Auli. Fotka od Getty Images

Středisko nacházející se v Himalájích v oblasti sousedící s Tibetem – v okrese Chamoli v himálajských horách Uttarakhand. Nabízí scenérii, která vás určitě nezklame. Lyžařská oblast je vskutku ohromující – lyžování ve výšce 3000 metrů s 500metrovým převýšením!

Výhodou destinace je také fakt, že nenabízí jiné turistické atrakce, takže lyžování je zde na prvním místě. Kromě toho je lokalizováno poblíž dalších působivých míst – nejznámější z nich je 16 kilometrů vzdálené Joshimath.

Pro ty, kteří milují dobrodružství, je Auli nejlepší volbou – nejbližší letiště je vzdáleno 273 a nejbližší nádraží 300 kilometrů!

4. Serra da Estrela (Portugalsko)

Serra da Estrela, menší lyžařské středisko v Portugalsku. Fotka id Getty Images

Poslední nečekaný tip je z Evropy. I vy jste si mysleli, že jezdí lidé na dovolenou do Portugalska jen do Algarve?

Nejste daleko od pravdy, ale země přece nabízí jedno lyžařské středisko.

Nabídka je sice skromnější – čtyři vleky, 130metrové převýšení a 10 sjezdovek, ale o to bohatší zážitek si odnesete domů – a jen tak někdo nejezdí lyžovat do Portugalska.

Resort nezaručuje sníh v zimním období, ale když se sněhová nadílka udrží, místo garantuje, že si tento výlet vychutnáte. Občas je středisko spojováno s jistou komunikační společností, která jej od roku 2005 sponzoruje.

Zdroj: www.skiresort.info. Náhledová fotografie: Lyžařské středisko Auli v Indii od Getty Images

Sledovat