Jaké jsou nejčastější příčiny úrazů na horách? Bohužel jednou z nejčastějších je alkohol požívaný před nebo během lyžování. Co vše dovede „ohnivá voda“ napáchat na samotném opilém lyžaři, ale i na ostatních lyžařích kolem něho, nám popíše horský vůdce z Vysokých Tater, člen Tatranské horské služby Jaroslav Michalko.
Zimní sezóna je časem, kdy si na své přijdou lyžaři, snowboardisté či skialpinisté. Zimní sporty přinášejí odpočinek, relax, zábavu dospělým i dětem. Stává se však, že se změní v nepříjemnost, dojde-li k úrazům. A proto je dobré vědět, co je jejich nejčastější příčinou.
Příčiny nehod
Tatranský horský vůdce Jaroslav Michalko říká, že „nejčastější příčinou úrazů bývají nehody, ale i nedostatečná připravenost či nezkontrolovaná výstroj, ale i požívání alkoholu na svahu před nebo během lyžování,“ a dodává „často se nám stávají příhody, že po posílení se alkoholem mladí ztratí svého kamaráda, který zapadl ve sněhu nebo ztratí lyže či snowboard, který jim ujel, a tak je hledáme v údolí. Nebo máme i celé skupiny lyžařů, kteří se neudrží na nohou, natož aby si by si ještě zvládli nasadit lyže.“
Tragické následky
Vedle příhod s dobrým koncem se ale stává i dost nehod s tragickými následky. Neměli bychom zapomínat, že sníh a led jsou živly, které neumíme ovládat. „Mým doporučením je dobře se na lyžování připravit, nepřecenit své schopnosti a vybrat si trasu, kterou zvládneme. Před prvním spuštěním bych doporučil lyžařům alespoň několik minut zahřát celé tělo několika cviky. Zahřáté by nemělo být v žádném případě prostřednictvím alkoholu, který na lyžařské svahy nepatří,“ říká J. Michalko.
Alkohol na svahy nepatří
Přestože přesná statistika, kolik úrazů se stalo pod vlivem alkoholu, se nevede, podle horského vůdce počet nebo procento ani není důležité. „Důležité je zdraví a lidské životy. Každý si musí uvědomit, že pokud se zraní pod vlivem alkoholu, pojišťovna mu léčebné náklady neproplatí,“ upozorňuje Jaroslav Michalko a dodává, že kromě sebe můžete na svahu ublížit i někomu jinému. „Tehdy na vás může zraněná osoba podat trestní oznámení za ublížení na zdraví,“ doplňuje s tím, že pokud zaúřadoval při nehodě alkohol, přináší to s sebou samozřejmě spoustu dalších problémů.
Opilec na horách je postrach
Samozřejmě je třeba doplňovat tekutiny, ale ne v podobě alkoholu, který způsobuje otupení smyslů a snižuje koncentraci a koordinaci pohybu. Podporuje riskantní ježdění po svahu a tím nadměrné riziko úrazu. „Při velké zimě rychleji vznikají omrzliny, protože alkohol váže na sebe vodu a roztahuje cévy, čímž z organismu pod jeho vlivem uniká více tepla než z těla střízlivého člověka. Opilý člověk má omámené smysly a často omrznutí ani nevnímá. Raději tvrdý alkohol a pivo vyměňte za čaj nebo nealkoholické pivo, například Birell, které obsahuje také minerály a vitamíny. Ty je vždy po fyzickém výkonu třeba doplnit spolu s tekutinami. I bez alkoholu je možné si užít lyžování, sáňkovačku či snowboarding naplno,“ vysvětluje J. Michalko.
Zdroj: Tatranská horská služba, dobrovolný sbor na www.snowski.sk. Náhledová fotografie: Getty Images