703 0

Top 5 přínosů lyžování a snowboardingu na naše zdraví

Zima je ideální čas zapojit se do zdravého cvičení na čerstvém vzduchu a shodit nějaká ta nechtěná povánoční kila. Nastal čas jednat, tuto sezónu není třeba prospat! 

Popadněte rodinu a vydejte se na sjezdovky, kde si můžete zacvičit pod širým nebem. Svahy nabízejí nejen krásnou scenérii a zábavu, ale také jisté zdravotní výhody.

1. Spalování kalorií

Lyžování a snowboarding jsou skvělá kardiovaskulární cvičení, která vám mohou pomoci spálit kalorie a zhubnout. Konečný počet spálených kalorií za hodinu je založen na hmotnosti a schopnostech jedince, ale podle Harvard Medical School spálí člověk vážící zhruba 85 kg 266 kalorií za 30 minut sjezdového lyžování. Začátečníci spalují další kalorie spíše chůzí po svahu než používáním lyžařského vleku. A pro pokročilé lyžaře platí, že čím strmější svah, tím více spálených kalorií, protože tělo musí o to více pracovat, aby udrželo rovnováhu. Věřte nebo ne, chladné počasí také přispívá k hubnutí, protože tělo je nuceno vynaložit více energie na zvýšení vlastní tělesné teploty.

2. Posílení spodní části těla

Fotka od Getty Imagaes

Udělejte si tuto zimu posilovnu na svahu. Lyžování a snowboarding se výrazně zaměřují na svaly spodní části těla. Lyžování přirozeně udržuje tělo v pozici dřepu, což posiluje čtyřhlavý sval stehenní, zadní sval stehenní, lýtka a hýžďové svaly. Snowboarding také pracuje na částech těla, které se tak často nepoužívají, například kotníky a chodidla, které jsou zapojeny, aby pomohly řídit prkno a udržovat rovnováhu.

3. Zlepšení flexibility

Fotka od Getty Images

Samotné umění vybalancovat a zapojit střed těla a klíčové svalové skupiny při lyžování a snowboardingu dělá tělo pružnějším. Pomáhá také snižovat svalové napětí a výrony. Snowboarding obzvláště výrazně zlepšuje flexibilitu, protože vyžaduje, aby tělo často a rychle měnilo směr. Jako u každého sportu se doporučuje, aby se sportovci dostatečně protáhli již den před, ale i po lyžování, a tím snížili riziko zranění.

4. Zapojení svalů středu těla

Udržet tělo ve vzpřímené poloze na lyžích nebo na snowboardu vyžaduje výrazné balanční schopnosti a soustředění. Není snadné udržet stabilitu na kluzkém svahu a proplétat se sjezdovkou. Tím, že musíme neustále udržovat rovnováhu, nutíme svaly „jádra“ tvrdě pracovat při zapojení, což zlepšuje svalový tonus v břiše a celkovou sílu středu těla.

5. Zlepšení nálady

Pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu podporuje zvýšenou produkci endorfinů, což vytváří pocity dobré nálady a štěstí. Můžeme také těžit ze zvýšené expozice vitaminu D ze slunce, což je zvláště důležité v zimě, kdy jsou kratší dny.

Zdroj: www.visitpa.com. Náhledová fotografie: Getty Images

Sledovat