522 0

Tvůrce fenoménu F1 vstupuje do lyžování. Bude to revoluce pro všechny, říká

Velké změny v lyžování ohlásil v předvolební kampani nový prezident Mezinárodní lyžařské federace (FIS) Johan Eliasch. Zvlášť v této alpské disciplíně, kterou nazval „spící kráska“. 

Švédsko-britský miliardář chce z této disciplíny vytvořit produkt, který si podmaní svět. Aby toho dosáhl, rozhodl se do projektu přizvat 90letého Bernieho Ecclestonea, který je tvůrcem tahouna F1. Eliasch chce využít potenciál, který dřímá na Blízkém východě i v Asii. V konečném důsledku mají lyžaři vydělávat stejně jako tenisté.

Zralí a znalí

Fotka od Getty Images

Kromě tohoto postaršího podnikatele se mezi těmi, kteří mají změnit lyžování, objeví také … 80letý Peter Schröcksnadel, který byl donedávna šéfem Rakouského lyžařského svazu.

Eliasch zřídil nové pracovní skupiny a výbory. Byl založen mj. „Alpine Future Working Group“, která má přinést revoluci v alpském lyžování. Za projekt je zodpovědný Rakušan Schröcksnadel.

„Je mladší, než si myslíš. Je také velmi aktivní a má velmi dobré nápady,“ chválil osmdesátiletého Eliasche při setkání s novináři před Světovým pohárem v alpském lyžování v tyrolském Söldenu. Ocenil také Ecclestonea: „V F1 dokázal skvělé věci.“

Nové trhy na východě

Eliasch zatím nechtěl prozradit detaily, ale ví se, že alpské lyžování se má otevřít novým trhům. Především na Blízký východ a do Asie.

V zákulisí se prý počítá s tím, že technické soutěže ve Světovém poháru se budou konat v pondělí nebo úterý ve večerních hodinách a rychlostní soutěž o víkendech. V halovém komplexu v Dubaji má dojít k boji. Naplánováno je letní mistrovství světa v alpském lyžování. Má dojít ke změně formátů a kalendáře MS, která předpokládá více destinací, ale má minimalizovat cestování.

Blízký východ. Fotka od Getty Images

Lepší marketing, více peněz

FIS pod Eliaschem má posílit marketing. Zkrátka lyžování má generovat více peněz. Televizní práva mají být sloučena a prodána společně. Příkladem je fotbalová Liga mistrů. „Zimní sporty mají velký rozvojový potenciál. Jen v Číně je pěstuje 300 milionů lidí,“ zdůraznil Eliasch.

Vyšší platy i pro sportovce

Nový prezident FIS zdůrazňuje, že ze změn mají těžit i sportovci. „Nemělo by se stát, že naši nejlepší sportovci vydělají za rok tolik jako nejlepší tenisté za týden. Musíme to změnit, potřebujeme mnohem více finančních odměn,“oznámil.

Aby se tak stalo, musíte nejprve „investovat“. Lyžování se má stát atraktivnější také pro sponzory. Eliasch chce navíc klást důraz na ekologii.

Zdroj: https://sport.onet.pl. Náhledová fotografie: Indoorové lyžování od Getty Images

Sledovat