650 0

Vlivy mrazivého počasí na naše zdraví. Co s tím můžeme dělat?

Zima se na pár dní vrátila v podobě mrazivého a velmi sychravého počasi. Krásný pohled na zasněženou krajinu vás sice určitě zahřeje na duši. Mrazivé počasí ale pro naše tělo představuje zkoušku, kterou je třeba brát odpovědně. 

Srdce si musíme chránit

Chlad působí jako vazokonstriktor, zužuje krevní cévy. Během chladných dnů tak přirozeně vzrůstá riziko infarktu. Obzvláště starší osoby by se tak měly vždy obléci vzhledem k aktuálnímu počasí a nezapomenout na pokrývku hlavy a rukavice. Během mrazivých dnů se také nedoporučuje namáhavá aktivita. I obligátní odklízení sněhu je lepší si rozložit do kratších časových úseků.

Srdce si zaslouží péči (getty images)

Stabilita vyžaduje jasnou mysl

Mrazivé dny prověřují náš postřeh. Chůze na namrzlém povrchu chodníku zvyšuje riziko vzniku zlomenin. Vybavte se kvalitní obuví a věnujte plnou pozornost místu, kde se právě nacházíte. Předvídejte místa, kde se pod vrstvou sněhu může vyskytovat kluzký led. Nebojte se využít zábradlí i v případě, že se vám na první pohled nezdá, že byste jej potřebovali.

Pozor na ledovku! (getty images)

Imunitní systém vám příliš nepoděkuje

Během mrazivých dnů jsme náchylnější k infekcím horních cest dýchacích. Zřejmě nikdo z nás si v tuto dobu nepotřebuje pocuchat svou imunitu a zjišťovat, jak na tom jeho obranyschopnost vlastně je. To základní, co můžeme udělat, je přijímat dostatek vitamínů, umývat si ruce a snažit se vyhýbat místům s větším počtem lidí. V dnešní době stále omílaná pravda.

Udělejte své ratolesti teplý čaj. (getty images)

Chladný vzduch má také neblahý vliv na naši pokožku. Chraňte si ruce rukavicemi a používejte balzámy na rty s ochrannými faktory. 

Zdroj: Health.harvard.edu, Náhledový obrázek: Getty images

Sledovat