516 0

Začínám se snowboardingem po čtyřicítce (3): Tipy, jak se naučit jezdit na prkně ve středním věku

Jak jsme již psali v předchozích dvou článcích našeho malého seriálu Začínám se snowboardingem po čtyřicítce (1):  Příliš starý na jízdu? a Začínám se snowboardingem po čtyřicítce (2): Klady a zápory snowboardingu versus lyžování, existuje mnoho schopných čtyřicátníku a starších, kteří jezdí stejně dobře jako jejich mladší kolegové. 

Máme pro vás po vzoru webu Ridingboards.com několik základních tipů pro lidi ve středním věku, kteří chtějí začít jezdit na prkně a dlouho u toho krásného sportu vydržet.

Snažte se být v co nejlepší fyzické kondici

Buďte v kondici a flexibilní, což se vám bude hodit. Pár měsíců před první jízdou na snowboardu procvičujte jádro či střed těla a nohy pomocí dřepů, skoků a běhu. Čím víc budete fit, tím déle vydržíte na horách a tím rychleji se dokážete zotavit po eventuelním zranění.

Na pár lekcí lektora na prkno

Může trvat nějakou dobu, než se naučíte najít rovnováhu a cítit, že máte prkno pod kontrolou. Začátky na cvičném kopci se vám možná nebudou zdát zábavné, ale mohly zabránit zbytečnému zranění. Pokud již umíte lyžovat, věnujte několik dní – místo lyžování – lekcím snowboardingu, abyste si vybudovali svalovou paměť.

Buďte trpěliví, i prkno chce svůj čas

Nejezděte příliš rychle a na obtížnější sjezdovky se nepouštějte, dokud si nebudete dostatečně jistí.

Fotk od Ostap Senyuk z Unsplash

Bez správné výstroje a ochranných pomůcek nevycházejte

Vždy noste helmu a zvažte nošení dalších ochranných pomůcek, jako jsou chrániče zápěstí, chrániče kolen, ochranné šortky a ortéza na záda. Chrániče kolen mohou snížit náraz na starší kolena a dodat vám jistotu při pádu. Zlomeniny zápěstí jsou u těch, kteří se učí jezdit na prkně, velmi časté a chrániče zápěstí jim mohou zcela zabránit.

Pojistěte se. Dostatečně!

Sjednat si zdravotní pojištění je vždy skvělý nápad, protože účty za lékařskou péči mohou být velmi vysoké. A upřímně, pokud si můžete dovolit skipass, určitě jste schopni si připlatit za pojištění.

Parťáka s sebou

Jakmile jste schopni jezdit na horách bez instruktora, vždy si k sobě ale vezměte parťáka, se kterým můžete jezdit na snowboardu v případě nouze.

Vytrvejte a ignorujte negaci

Pády pořád dokola vás mohou demotivovat, ale pokud se budete snažit, za pár dní se zvednete a pojedete. Ignorujte veškeré negativní myšlenky a zkuste to!

Vázání pro rychlý vstup na prkno

Krčení a ohýbání se kvůli utahování a povolování vázání může být pro starší snowboardisty velkou překážkou. Vázání s rychlým vstupem je skvělou alternativou, kterou si můžete obohatit svou výbavu, pokud je vám více než 40 let a máte slabá kolena.

Výměna tradičního vázání s ráčnou za rychlovázání vám může usnadnit jízdu na prkně. Tato vázání mají sklápěcí highback a páku, jsou pohodlnější a umožňují vám do nich snadno našlapovat a cvakat, aniž byste se museli tolik ohýbat a nastavovat si popruhy ručně.

Závěrečná slova

Pokud nemáte vážnější zdravotní potíže a jste ve slušné kondici, určitě se můžete naučit jezdit na snowboardu i po čtyřicítce. Starší snowboardisté mají tu výhodu, že jsou rozumnější než děti a lépe chápou své limity.

Pokud jezdíte na prkně od mládí, možná byste se čtyřmi křížky na krku měli na skocích a railech zvolnit. Pokud jste však v dobré kondici, není třeba jízdu nijak omezovat.

Zdroj: ridingboards.com. Náhledová fotografie: Yan Krukov z Pexels

Sledovat