715 0

Zamrzlá Země lidí aneb Je možné si v Grónsku zalyžovat?

Grónsko může být součástí naší sekce EU hory (je to přece jen stále autonomní území v rámci Dánského království), ale leží blíže New Yorku než Kodani! Obrovská pevnina pokrytá ledovcem se nachází v severním Atlantiku mezi Kanadou a Islandem. 

Hlavní město Nuuk se nachází na jihozápadním pobřeží asi 2900 km severovýchodně od New Yorku, 1400 km západně od islandského Reykjavíku a 3500 km západně od Kodaně. Nejsou tu žádné velké silnice a mezinárodní dopravu obstarávají letadla a lodě.

Grónsko – blíže Severní Americe, přesto evropské. Fotka od Getty Images

Ledovce a jejich „rozmnožování“

Ostrov je asi desetkrát větší než Británie a má rozlohu jako čtvrtina Spojených států. Jeho nejpůsobivějším rysem je vrstva ledu, která pokrývá 82 procent ostrova.

Vrstva ledu dává vzniknout ohromným ledovcům: Jakobshavnský ledovec vypouští do moře při svém pohybu rychlostí jeden metr za hodinu každodenně miliony tun ledu. Tak vznikají veliké ledové kry, které se podobají té, jež v roce 1912 potopila Titanic. Vrstva ledu nebyla úspěšně překročena až do roku 1888, kdy se to podařilo norskému objeviteli Fridtjofu Nansenovi, který ji přešel na lyžích.

Největší grónský ledovec Jakobshavn, který řada odborných studií označovala za vůbec nejrychleji tající na světě, se nečekaně zvětšuje. Zjistili to vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA). Podle nich začalo přírodní těleso růst v roce 2016 díky chladnějším vodám oceánu.       

Východní pobřeží

Východní pobřeží po většinu roku dusí nepropustná vrstva ledu, a protože je tak nehostinné a doprava tak obtížná, je tu jen málo lidských obydlí, která jsou od sebe velmi vzdálená. Díky tomu se tato ohromná plocha stala útočištěm některých ohrožených druhů arktických rostlin, ptáků a zvířat.

Západní pobřeží

Fjordy na západním pobřeží poblíž hlavního města Nuuk. Fotka od Getty Images

Západní pobřeží se chlubí některými největšími fjordy světa, které se zařezávají až 322 kilometrů hluboko do pevniny. Je tu většina lidských sídlišť včetně hlavního města Nuuk, které obývá zhruba 18 tisíc obyvatel.

Hlavní město Nuuk. Fotka od Getty Images

Zámořské území Dánska s vnitřní autonomií

Grónsko bývalo po léta dánskou kolonií, ale v roce 1979 svolila dánská vláda, aby si obyvatelé ostrova vládli sami. Tento politický čin se stal známým pod jménem grónská politická samospráva.

Mapa Grónska. Fotka od Getty Images

Eskymácká Země lidí

Oficiálně se ostrov jmenuje Kalaallit Nunaat, což v překladu znamená Země lidí. Úředním jazykem je asi z 15 procent dánština, ale téměř tři čtvrtiny obyvatel Grónska hovoří neúřední grónskou eskymáčtinou.

Lyžování v Grónsku

Lyžování v Grónsku patří mezi poslední velká lyžařská dobrodružství na světě. Syrové a divoké Grónsko nabízí arktické lyžařské zážitky včetně pozemních nebo lodních lyžařských túr a heli-skiingu.

Extrémně severní poloha Grónska z něj dělá perfektní jarní lyžařskou destinaci. Vysoké hory a ledovce blízko pobřeží poskytují od poloviny března do června mnoho možností pro lyžování a snowboarding v backcountry (v divočině).

Grónská lyžařská střediska

V Grónsku je zhruba šest lyžařských resortů, kde se můžete těšit na 4,6 kilometru sjezdovek a pět vleků. Na seznamu zdejších nejlepších lyžařských středisek je středisko Solbakken – Sisimiut a Maniitsoq. Nejvýše položená lyžařská střediska se rozprostírají až do nadmořské výšky 350 metrů nad mořem. Lyžařské túry se konají na několika místech Grónska. Jedna z nejlepších je u vesnice Kulusuk na jihovýchodě země.

Druhé největší grónské město, lyžařské středisko Sisimiut. Fotka od Getty Images

Cesta do Grónska

Pobřeží Grónska je poseto řadou malých letišť. Mezi hlavní letiště s mezinárodním spojením patří NuukKulusuk  a Kangerlussuaq. Mezinárodní spojení bývají buď lety z Islandu (Reykjavík nebo Keflavik) a Dánska (Kodaň). Letiště Maniitsoq je důležité vnitrostátní letiště poskytující přístup k heliskiingu.

Ubytování

Grónsko má omezenou škálu hotelů a penzionů, ale většina z nich se nachází na nádherných pobřežních místech přímo u moře s výhledem na hory. 

Zdroj: www.powderhounds.com, skiresort.info, destinationarcticcircle.com, John M. Baxter: Natural Wonders of the World 100 Spectacular Wonders of the Natural World (Přírodní divy světa 100 úžasných divů světa přírody). Náhledová fotografie: Getty Images

Sledovat