669 0

Co dělat na horách, pokud nelyžujete?

Celá vaše rodina, přátelé i partner milují lyžování, ale vy jste to nikdy nemuseli. Volno v práci je důležité a každý si potřebuje odpočinout a pobavit se. Není důvod, proč byste si nemohli užít čas strávený v lyžařském středisku při jiných aktivitách!

Kromě lyžování a snowboardingu můžete zkusit rybaření na ledu, snowtubing, sněžné skútry a další. Prozkoumejte zimní trhy nebo relaxujte v termálních lázních. A zachumlat se u ohně s knihou a horkým kakaem je přece také slast.

Top 10 nápadů

Jako nelyžaři nemusíte zůstávat na hotelovém pokoji nebo chatě. Vyjděte ven a užijte si alternativní možnosti, které vaše místo nabízí. 

1. Výlety na sněžnicích

Fotka od Getty Images

Je to jednoduché a příjemné, protože nejsou potřeba žádné technické znalosti – můžete chodit po sněhu, aniž byste se bořili. Vše, co potřebujete, jsou zimní boty, půjčený pár sněžnic a hůlky. Doporučujeme si rezervovat túru s místním průvodcem, protože zná perfektně trasu pro daný den na základě podmínek a počasí. Zajistí, že uvidíte nádherné výhledy a budete se po celou dobu cítit naprosto pohodlně. Také si lze vzít mapu treků v turistické kanceláři a vyšlápnout si po vlastní ose.

2. Relax v lázních

Dost oblíbených středisek a lyžařských hotelů má lázně nebo od nich nejsou daleko. Můžete si dopřát masáže a ošetření obličeje, odpočívat v sauně nebo plavat v bazénu, zatímco vaši přátelé nebo rodinní příslušníci dobývají sjezdovky. Některé resorty jsou vybaveny termálními lázněmi – přírodními horkými prameny, které mají omlazující sílu. Lázně s bazény jsou atraktivní zejména pro rodiny s dětmi.

Fotka od Getty Images

3. Zdokonalte své fotografické dovednosti

Lyžařská střediska se nacházejí na malebných místech, která jsou ideální pro zimní focení. V kteroukoli denní i noční dobu můžete pořizovat neskutečné snímky krajiny. Akční fotografie je další možností – zachyťte pohyb při bruslení, snowboardingu a lyžování.

4. Vyzkoušejte běh na lyžích

Fotka od Getty Images

Cestovatelé, kteří se bojí vyzkoušet sjezdové lyžování, si mohou užít běžky. Umožňují pohybovat se po terénu pomocí vlastní síly pohodlným tempem. Mnoho resortů nabízí jak kurzy běžkování, tak i vyjížďky s průvodcem.

5. Prozkoumejte okolí

Pokud se středisko nenachází na odlehlém místě, mohou nelyžaři navštívit okolní vesnice a města, aby si prohlédli místa, zašli na nákupy a účastnili se místních akcí, např. výlety za jídlem, pěší výšlapy a vstupenky do muzeí. Skvělý den venku!

Fotka od Getty Images

6. Naučte se lyžovat nebo snowboardovat 

Výlet do zimního střediska je skvělou příležitostí, jak se naučit lyžovat/snowboardovat nebo vzít své děti na výuku. Pokud jste nikdy neměli vášeň pro lyžování, můžete nejprve sledovat ostatní. Většina středisek nabízí půjčovny vybavení a lekce. Některé z nich se silně zaměřují na začátečníky. Ceny se mohou lišit, proto si je předem ověřte. Některá střediska mají dokonce speciální výukové programy pro návštěvníky se zdravotním postižením. 

7. Objevte gastronomické speciality

Fotka od Getty Images

Zima je obdobím vydatných jídel. Prozkoumejte restaurace v letovisku i na horách a posaďte se na dobré jídlo se svými blízkými, co takhle lahodná masa grilovaná na otevřeném ohni a další. Můžete se také zúčastnit kurzů vaření, zatímco se ostatní zdokonalují na svazích.

8. Jízda na saních

Mnoho středisek nabízí projížďky na saních s koňmi nebo soby. Nezní to romanticky? Tento nápad je ideální pro páry a mladé rodiny, které chtějí společně prožít zvláštní chvíle, prozkoumávat rustikální horské uličky přikryti dekou při cinkání zvonků na saních, když koně klusají vpřed.

9. Vyzkoušejte sáňkování, tobogganing nebo snowtubing

Fotka od Getty Images

Evropská střediska umožňují hostům půjčit si klasické saně, jezdit na snowtubingu (klouzání na velké nafouknuté duši) nebo tobogganing (sjíždění z kopce na saních bez skluznic). Pokud tyto aktivity nejsou v resortu dostupné, najdete je v dojezdové vzdálenosti. Můžete dokonce použít podnos na oběd nebo velké frisbee jako sáňky a najít si svůj vlastní kopec daleko od sjezdovek. Jedná se o klasickou rodinnou zábavnou aktivitu, kterou lze provádět kdykoliv.

10. Jezděte na segwayi

Mnoho oblíbených lyžařských středisek nabízí speciálně navržené segwaye. Je to další skvělý způsob, jak prozkoumat terén bez sklouznutí z kopce. Tato aktivita je velmi populární ve městech a začíná se objevovat i ve vysokých nadmořských výškách.

Zdroj: www.skipeak.net. Náhledová fotografie: Getty Images

Sledovat