4.7k 0

Vývoj carvingu: cesta k perfektnímu řezanému oblouku

Před 68 lety byl postaven první carvingový lyžařský model se středem o šířce 52 mm, který se však nesetkal s oblibou. Avšak radikální závodní modely z 90. let minulého století přetvořily styl pro dnešní lyže.

Občas lyžařský průmysl vytvoří novou technologii, u které se všichni diví, proč na ni již dávno někdo nepřišel. Carvingové lyže mají poněkud překvapivou historii, když na policích návrhářů ležely mnoho let, než dostaly zelenou k výrobě.

Vypráví Ross Green: „V roce 1994 mi Kneissl poskytl pár lyží Ergo. Vypadaly směšně, s tak širokou patou, že připomínaly ploutve. Cítil jsem se s nimi nejistý a vzpomínám si, jak se mě v lyžařských frontách ve Val d’Isère každodenně posmívali závodníci. Přestali se smát, až když viděli, jak rychle jedu!“

Historie carvingových lyží sahá do roku 1948, kdy se pár lidí v Winter Parku pokusilo vytvořit lyži pro slalom s užším středem 52 mm. Lyže zatáčely senzačně, ale nešlo je zastavit, takže po jednom kole byly odloženy a pravděpodobně použity jako palivo. Nikdy neuvažovali o rozšíření špičky nebo paty, protože lyže byly vyráběny ze standardních dřevěných prken a to by byl složitější proces. Trvalo téměř 40 let, než se nápad znovu objevil.

V roce 1984, na žádost jednoho ze svých vedoucích pracovníků, vyvinula firma Olin lyže zaměřené na usnadnění učení. Původní prototyp se nevešel do lisů na lyže, takže odstranili jednu hranu, nechávajíc ji rovnou z vnějšku. Design si nechali patentovat, vyrobili 150 párů a vzali je na SIA obchodní veletrh v roce 1986. Bohužel obchodníci je považovali za šílené a návrhy byly odloženy.

Od roku 1986 do 1989 se Olin spojil s Kneisslem a Trakem a založili společnost Tristar Sports. V té době Kneissl vyráběl lyže Bigfoot. Tyto krátké, skate podobné lyže, které se nosily se botami nebo lyžařskými botami, byly velmi populární. Je možné, že Olinovy návrhy viděl Kneissl, protože v roce 1992 vytvořili lyže Ergo. Byly dlouhé 180 cm s poloměrem zatáčení 14 metrů. Pro rekreační lyžaře to byla revoluce.

Projekt ‚sidecut extreme‘ (SCX) společnosti Elan, zahájený v roce 1988, strávil několik let vytvářením správných rozměrů pro dokonalou zatáčku. V roce 1993 představili lyže S-Ski na obchodních veletrzích a zaujaly představivost amerických lyžařských škol, které lyže začaly používat jako urychlený výukový nástroj. Všichni výrobci tomu začali věnovat pozornost.

Když byl v roce 1994 představen závodní prototyp lyží Ergo, rozdíl byl neuvěřitelný. Tvořily úhly a rychlosti skrz brány, které byly poutavé. Každá zatáčka byla novým zážitkem. Čím rychleji jste jeli, tím více jste se museli oddat vrhnutí do zatáčky. To vedlo k chybám a pádům, když jste se snažili najít perfektní rovnovážný bod!

Technika lyžování na dnešních lyžích je kombinací nových a starých stylů, ale se stejnými základními principy.

Pět tipů pro vytvoření perfektního carve:

  1. Vyberte si jednoduchý, široký terén pro cvičení.
  2. Natočte lyže na hranu bokem, aby začaly zatáčet.
  3. Udržujte ramena rovná po celou dobu zatáčky.
  4. Držte hranu a užívejte si jízdu.
  5. Zrychlete stejné pohyby pro užší zatáčku.

Carving je nyní dostupný pro všechny. Je to úžasný pocit, který jde ruku v ruce s rychlostí, a technologie se stále vyvíjí.

zdroj: fall-line.co.uk, náhledový obrázek: vytvořeno redakcí pomocí AI

Sledovat