Pamatujete si na ten okamžik, kdy jste se poprvé postavili na lyže? Možná jste tehdy neuměli ni pořádně chodit a lyžování vám zkrátka ještě nešlo tak, jak by mělo.
To je v pořádku. Ale mnoho lidí se od dětství už vícekrát nepokusilo postavit na lyže, a to z důvodu, že to neumí a vlastně ani nikdy neuměli. Nevzdávejte to! Začít s lyžováním můžete klidně i v dospělosti, vždyť nejde o žádné drama, které byste nezvládli.
Překonejte se!
V první řadě je důležité, abyste se překonali. Zahoďte všechny vaše předsudky a obavy, které mohou znásobovat strach z lyžování a jen směle do toho. Existují mnohé lyžařské techniky či typy oblouků, jejichž rychlost a průběh můžete zvládnout bezpečně, a to i v případě prudké sjezdovky. Pokud byste potřebovali, nestyďte se oslovit instruktora, který se vám bude věnovat, protože takovýmto způsobem se naučíte lyžovat během skutečně krátké doby.
Začít můžete už doma
Nemusíte hned cestovat do Alp, vždyť české hory vám výborně postačí. Najdeme zde mnoho svahů, které jsou určeny pro začátečníky, jsou méně frekventované a náročné než třeba sjezdovka ve francouzských Alpách. Soustřeďte se na jízdu, pozorně poslouchejte to, co vám radí váš instruktor a nezapomeňte si čas od času dopřát odpočinek na lanovce či při horkém čaji v bufetu. Nesnažte se něco to přehánět, ale ani se nevzdávejte po pěti minutách jízdy.
Na co si dát pozor?
Jedna z nejčastějších chyb, která může ohrozit vaši jízdu, je nedostatečné zatížení špiček lyží, které jsou zodpovědné za zatáčení a tím pádem i kontrolu lyží. Nacvičte správný postoj v pluhu, čímž se můžete tohoto zlozvyku jednou provždy zbavit. Také je třeba zdůraznit, že mezi nejčastější nehody, které se každoročně dějí na horách, patří zlomeniny a oděrky, ba dokonce tržné rány. Ale pokud si dáte záležet na výběru kvalitní lyžařské výbavy, sáhnete po spolehlivé přilbě na hlavu a lyžákách, které budou držet vaše nohy pevně, s vysokou pravděpodobností se podobným úrazům vyhnete, i když vše závisí na stylu jízdy. Pochopitelně, že začátečník jezdí pomaleji a tedy se snaží přizpůsobit svou jízdu okolnostem, zmíněná zranění se týkají většinou zkušenějších lyžařů, kteří neodhadnou danou situaci a přecení své síly.
Půjčte si lyže
Pokud si stále nejste jisti, zda jste zrovna vhodný adept na lyžování, nekupujte si vlastní lyže či výstroj, ale raději si vše potřebné půjčte. Sáhněte po lyžích určených pro rekreační lyžaře, které jsou měkčí, lehčí a snadno manipulovatelné, čímž se vyhnete technickým chybám. Na začátek jsou pohodlnější měkčí boty s flex indexem do hodnoty 80, ale dejte si záležet na tom, aby vám boty nebyly zbytečně velké, což by mohlo způsobit nekomfortní jízdu. A na závěr, teplé oblečení je základ, čili na tom si dejte opravdu záležet, v opačném případě vám budou drkotat zuby a vy budete chtít být co nejdříve doma.
Zdroj: https://banner.sk, Redakce lyžuj.eu, Náhledová fotografie: Getty Images