4k 0

Kde se dá lyžovat i v létě? Na ledovcích zima nekončí

Je vám sezóna zimních radovánek příliš krátká? Nebaví vás opékat se na pláži ve čtyřicetistupňových vedrech? A co takhle pouvažovat o letní dovolené na lyžích? Máme pro vás přehled alpských lyžařských středisek, kde zima nikdy nekončí. 

Les Deux Alpes, Francie

Les Deux Alpes se může pochlubit největší letní lyžařskou oblastí v Evropě (120 ha). Další unikum tohoto místa je neuvěřitelné panorama Alp s mocným masivem Ecrins. Vleky na zdejších ledovcích Mont-de-Lans a Girose jsou v provozu od poloviny června až do konce srpna. 

Cesta kabinkovou lanovkou a poté horským metrem (Dome Express) z vesnice v nadmořské výšce 1650 m až na ledovec trvá půl hodiny. Lyžaři se v létě mohou těšit na osm upravených sjezdovek (2 zelené, 4 modré, 2 červené), které jsou obsluhovány sedačkovými lanovkami a lyžařskými vleky. 

Les Deux Alpes. Fotka od Getty Images

Místní obrovský snowpark (kde najdete tratě pro boardercross, U-rampy, quarterpipes, bench, raily, big air ap.) soupeří o prvenství se stejně působivým snowparkem v Saas Fee. V létě je zde pořádáno šest lyžařských táborů. 17 vleků během letní lyžařské sezóny jezdí v době od 7:00 do 12:30. 

Hintertux, Rakousko

Hintertux je jediným celoročně otevřeným střediskem v Rakousku. V létě jsou zde upravovány sjezdovky o celkové délce 20 km. Přepravu lyžařů zajišťuje 10 lanovek včetně lanovky Gletscherbus 3 s kabinkami pro 24 osob. Tato lanovka za hodinu přepraví až 3000 osob. 

„Tux“ nabízí široký výběr tratí různých obtížností, známý je však především pro své strmé a náročné svahy. Nejdelší „letní“ sjezdovka měří 2 kilometry. Milovníci freestyle si vychutnají vychytávky zdejšího Betterparku, vybaveného U-rampou, fun boxy, table-topsy i raily.

Komfortní dopravu z nedalekých měst Vorderlanersbach, Lanersbach, Juns či Madseit na úpatí ledovce nabízí celoročně bezplatný Tuxer Sportbus. 

Tignes, Francie

Ledovec Grand Motte nabízí rozmanité sjezdovky – od modrých po černé – obsluhované sedačkovými lanovkami i lyžařskými vleky. Letní lyžařský areál je zde otevřen od června do září. Podzemní lanovka vystoupá na ledovec za pouhých 7 minut, tak dlouho trvá, než se lyžaři z Tignes dostanou na vrchol. 

Velice oblíbené a strmé svahy se nacházejí na severním svahu (North Face), kde bývá dost chladno. Velký snowpark (U-rampa, raily, quartepipe, rainbow raily) přitahuje profesionály i začínající freestylery. V létě jsou vleky na ledovci otevřeny od 7:15 do 13:00.

Tignes. Fotka od Getty Images

Zermatt, Švýcarsko

Zermatt nabízí lyžařům v létě na ledovci Theodul 21 km tratí. Letní lyžařský terén, dostupný díky lanovce z Malého Matterhornu, je v provozu od května až do poloviny listopadu. Stejně jako v zimě, tak i v létě mohou lyžaři lyžovat na sjezdovkách po obou stranách hranice, tedy na oběd můžete klidně zaskočit do Itálie. Zalyžovat si můžete na 13 upravovaných modrých a červených sjezdovkách. Gravity Park, vybavený také U-rampou, kickery a raily nabízí jednu z nejkrásnějších alpských panoramat – nádherný výhled na impozantní typickou siluetu Matterhornu. Vleky jsou v létě otevřeny od 7 hodin.

Saas Fee , Švýcarsko

Ledovec Allalin je lyžařům dostupný pomocí podzemní lanovky. Letní sezóna zde trvá od poloviny července do konce října. Vleky jezdí denně od sedmé do 12:00. Mějte však na paměti, že dostat se z údolí nahoru na ledovec vám zabere hodinu, takže byste si měli trochu přivstat, chcete-li naplno využít krátký letní lyžařský den. 

Letní lyžařský terén nabízí 20 km tratí a jeho velikost je přibližně stejná jako velikost ledovce v Zermattu. Pokud jde o náročnost terénu, nejlépe se zde budou zřejmě cítit pokročilí lyžaři, ale oblíbený je také mezi freestylery a alpskými lyžařskými týmy. 

Saas Fee. Fotka od Getty Images

Snowpark nabízí U-rampu, kickery, reaily i boxy, na překážkách se vyřádí začátečníci i freestyle profíci. Úpravy celého parku probíhají každý den, aby tak poskytoval ty nejlepší sněhové podmínky a super zábavu všem návštěvníkům.

Kaprun, Rakousko

Ledovec Kitzsteinhorn, nacházející se nad slavným alpským lyžařským střediskem Kaprun, také nabízí lyžařské terény i během léta. Kromě sjezdovek různých obtížností je tu i snowpark (8 jumpů, 12 jibů). Zejména lyžaři se zde budou cítit jako doma. Po letním lyžování si můžete odpočinout v Ice Areně, ať už na sněhové pláži, v iglú či v ledovém baru. Vleky na Kitzsteinhornu jsou v provozu od června do konce července. 

Zdroj: www.onthesnow.sk. Náhledová fotografie: Getty Images

Sledovat