473 0

Lyžování s nejmenšími (3): Rodič, nebo instruktor – kdo naučí vaše dítě lyžovat lépe?

Stojíte právě před rozhodnutím dát své dítě do lyžařské školky, nebo ho radši budete učit lyžovat sami? A nepoznáváte se náhodou v těchto větách?: Letošní zimu chci svého potomka naučit lyžovat. Celá naše rodina miluje svahy a rychlé sjezdy, všichni lyžujeme od malička, moje dítě se to taky musí naučit, aby mohlo s námi sjíždět kopce. A to co nejdříve! Co jiného by v zimě na horách dělalo. 

Ať už to budete vy, nebo zkušený lektor, přečtěte si rady na Zuzany Gránské z webu Eduworld.sk (Výchova, vzdělávání, seberozvoj). V našem seriálu Lyžování s nejmenšími jsme již publikovali článek (1): Kdy začít učit děti lyžovat a co je při tom důležité? a (2): Lyžařská výstroj pro děti a co je neméně důležité?

 Rodič, nebo instruktor – kdo naučí lyžovat lépe?

Přestože si většina rodičů – lyžařů představuje, že naučit dítě lyžovat nemůže být nic komplikovaného a bude to podobné jako s plaváním, mnozí jsou záhy zaskočeni. Lyžování je pro děti často náročnější nejen na koordinaci pohybů, ale hodně udělá i nepohodlí počasí, hutného oblečení, výstroje, lyžařských bot a samotných lyží na nohou. Děti se cítí ve výstroji uvězněné, a pokud nemají příliš velký zájem či motivaci k lyžování, rodič se může při učení pořádně natrápit. Je proto dobré být v tomto případě opravdu sebekritický a přiznat si, co zvládneme my sami.

Většina rodičů, kteří vyzkoušeli na více svých dětech vlastní instruktorské schopnosti, ale i samotného instruktora, tvrdí, že instruktor byla jednoznačně lepší volba. Následně už hladce dokázali navázat na dobrý základ, který děti zvládly s instruktorem. Je to ovšem také otázka peněz a toho, zda dítě akceptuje cizí lidi. Jedna hodina u instruktora se pohybuje mezi 600 až 800 Kč. Pokud nevidíte problém v těchto dvou bodech, dobrý instruktor udělá s dítětem pokroky mnohem rychleji než rodič, přestože jste zkušený lyžař. Navíc dobré základy techniky lyžování v prvních letech znamenají pro dítě i více bezpečnosti později na svahu. Většina dětských lyžařských škol přijímá děti od 4 do 5 let.

Chceme dítě učit lyžovat sami. Jak na to?

Pokud jste se přece rozhodli, že výuku lyžování si vezmete na svoje bedra, mějte na paměti, že to má být pro dítě pozitivní zážitek a ne doživotní trauma. Stačí, když se budete soustředít na tyto základní věci:

Dítě se musí při lyžování cítit v pohodě

Myslete na toto: aby dítě bylo motivováno, potřebuje se cítit v pohodě. Co vám v tom pomůže?

Fotka od Imad Clicks z Pexels

1. Musí mu být teplo

Kvalitní termoprádlo, ponožky, rukavice, nepromokavá lyžařská kombinéza, to vše není jen módní záležitost, ale pomáhá dítěti udržet jeho tělíčko v teple a zároveň, pokud se při námaze zapotí, termoprádlo odvede pot od těla. Kvalitní oblečení mu pomáhá zůstat na svahu déle a především soustředěnější na pokyny.

 2. Dávejte si přestávky a odpočívejte

Nenuťte dítě lyžovat příliš dlouho. Nepočítejte s tím, že zůstanete na svahu celý den. Pro malé nožičky je lyžování opravdu únavné. A nejde jen o fyzickou zátěž, ale také o psychickou. Dítě musí poslouchat spoustu instrukcí a promítat je do koordinace svého těla. To vše je nesmírně náročné. Přidáme-li k tomu ošklivé počasí, únava může přijít doslova po pár minutách. Pokud tuto míru rodiče neodhadnou, nervozita a slzy v očích proto nejsou na svahu s nejmenšími ničím neobvyklým.

 3. Jídlo a pití v batohu

Nezapomínejte dítěti doplňovat během lyžování tekutiny a mít po ruce něco na zub na doplnění energie. Případně se v rámci přestávky zastavte v bufetu na svahu, kde si může dítě plnohodnotně v teple odpočinout.

 4. Dobrá parta by neměla chybět

Pokud máte jen jedno dítě, pokuste se zajistit partu dětí, se kterými budete lyžovat. Při učení nových věcí jsou vrstevníci či starší děti neskuteční motivátoři. Věřte, že pokud bude mít dítě kolem sebe pár kamarádů, učení půjde bez reptání.

 5. Povinné přestávky na zábavu

Mějte na paměti, že učíte ty nejmenší děti a aby měly hory a zimu rady, potřebují v ní zažít i spoustu zábavy. Dovolte jim proto složit lyže a vyřádit se do syta s kamarády koulováním, válením ve sněhu, honěním. Přestože je pro vás zimní sport zábava, pro děti je to na začátku v první řadě nová dovednost, kterou se chtějí naučit a zvládnout ji. Pokud jste na horách několik dní, dopřejte si i procházky po zasněžených cestách nebo sáňkování, aby děti poznaly vše, co bílé kopce nabízejí.

 6. Nenechte se vyvést z míry

Pokud dítě nechce za žádných okolností lyžovat, netlačte to přes slzy. Buďte od začátku nastavení na to, že to nemusí vyjít a dítě letos nebude ještě na lyže zralé. Důležitější bude, že si možná za rok lyžování ve vaší společnosti oblíbí a bude z něj mít v následujících letech upřímnou radost. Jděte na něj proto laskavě a po malých krůčcích.

Jak dlouho s dítětem lyžovat na svahu

Podle instruktorů je s nejmenšími dětmi ideální 30minutová až hodinová lekce denně. Záleží na věku a vyspělosti dítěte. Pokud je dítě unavené, buďte předem domluveni, jak budete situaci řešit a jak se dostanete zpět na hotel. Pokud dítě lyžování dobře zvládá nebo už není na lyžích poprvé, můžeme opatrně čas přidávat. Například hodinu dopoledne, hodinu odpoledne. Děti starší šesti let už zvládnou s přestávkami i 4 hodiny za den.

Před samotným obutím lyží by se měly seznámit s tím, co sníh a led dokáže formou hry. Takto začínají výuku lyžování s nejmenšími i ve většině lyžařských škol.

Nezapomeňte na pravidla bezpečnosti!

Než postavíte dítě na svah, mělo by znát nejdůležitější pravidla. Pokud spadne, mělo by se umět samostatně postavit, nebo kde zůstat stát, pokud si potřebuje odpočinout a podobně. Chystáte-li se s dítětem na řádný svah, a ne do vyhrazené dětské lyžařské školky, nezapomeňte na reflexní vestu. Co největší viditelnost malého dítěte je nutná. Jednoznačně ale vybírejte přiměřené úrovně svahů a nezačínejte na střední úrovni obtížnosti, i když se vám může zdát, že to dítě hravě zvládne. Může dostat zbytečně strach a víc ho na lyže nedostanete. Pro začátek by měl být svah mírný se širokým dojezdem do roviny, aby mělo dítě dostatek prostoru pro brzdění a dokázalo se vyhnout jiným lyžařům. Všechno má svůj čas. Je lepší zvyšovat náročnost svahu postupně, než odstraňovat bloky, které mu nechtěně svojí netrpělivostí vytvoříte.

Zdroj: eduworld.sk. Náhledová fotografie: Harrison Macourt z Pexels

Sledovat