1.7k 0

Jak správně prát lyžařskou bundu a kalhoty, aby si udržely svoji funkčnost

Lyžování není nijak „špinavý“ zimní sport. Ale vědět, jak prát lyžařské oblečení, je nezbytné pro zachování jeho funkčnosti a prodloužení jeho životnosti. Pokud se budete řídit našimi radami, už se nebudete bát prát lyžařské oblečení nebo péřovou bundu!

Čtěte štítky

Začněte čtením štítků uvnitř oblečení. Poskytnou vám všechny podrobnosti o tom, z čeho je vaše lyžařská bunda a kalhoty vyrobeny, a také pokyny, jak je prát.

Níže uvedené informace jsou však vhodné pro většinu lyžařského oblečení.

Fotka od Getty Images

Praní v pračce

Pro praní lyžařské bundy nebo lyžařských kalhot použijte pračku. Můžete postupovat podle níže uvedených pokynů bez ohledu na to, z čeho je oděv vyroben (pokud nemá voděodolnou membránu typu Gore-Tex):

– Vyprázdněte kapsy

– Zapněte všechny zipy, i ty suché, abyste je chránili a nepoškodili látku

– Před vložením do pračky oděv obraťte naruby, aby nedošlo k poškození jakýchkoli ozdobných prvků

– Použijte běžnou dávku tekutého pracího prostředku (ne prášku!). Do praní nepřidávejte žádné aviváže ani jiné přípravky

– Zvolte „syntetický“ prací cyklus při 30 ˚C a nastavte odstřeďování na maximum 800 ot./min.

– Pokud máte nějaké lyžařské oblečení z prachového peří, přidejte do pračky čtyři tenisové míčky. Na konci prvního cyklu spusťte druhé máchání a poté cyklus odstřeďování, abyste z prachového peří odstranili poslední kousek pracího prostředku.

– Oblečení vyjměte ihned po skončení pracího cyklu.

Fotka od Getty Images

Sušení podle materiálu

Způsob sušení lyžařského oblečení závisí na tom, zda je vyrobeno ze syntetické tkaniny, nebo z prachového peří.

Syntetické oblečení

Pokud nemáte sušičku: oblečení nechte obrácené naruby a jednoduše je sušte na ramínku. Potom pomocí žehličky, která není příliš horká (nastavená na ‚syntetika‘ nebo max. 110 ˚C), znovu aktivujte vodotěsnou úpravu tak, že na vrchní látku položíte ručník a rychle přes ni přejedete.

Pokud máte sušičku: nechte oblečení obrácené naruby a nastavte sušičku na jemný „syntetický“ program nastavený na max. 60 ˚C. Jeden 40- až 50minutový cyklus by měl stačit. Pokud ne, dejte oblečení na ramínka, aby se dosušilo. Není třeba žehlit, protože teplo ze sušičky by mělo stačit k udržení a opětovné aktivaci vodoodpudivé úpravy.


Péřové oblečení a péřové bundy

Pokud nemáte sušičku, nechte si péřové oblečení vyprat rovnou v čistírně. Sušička je nezbytná pro načechraní peří při sušení oděvu a oblečení byste měli bez čekání přesunout z pračky rovnou do sušičky.

Dejte péřové oblečení nebo péřovou bundu do sušičky spolu se čtyřmi tenisovými míčky, abyste načechrali peří.

Zvolte jemný „syntetický“ program (max. 60 ˚C) a nechte jej běžet, dokud nebude vaše oblečení úplně suché a nezíská svou původní nadýchanost. (Počítejte se třemi až pěti cykly a až několika hodinami).

Fotka od Getty Images


Lyžařské oblečení s membránou typu Gore-Tex

Pokud chcete prát sportovní oděv, který má nepromokavou membránu typu Gore-Tex, všechny naše rady najdete v samostatném článku.

K dispozici jsou speciální produkty značek jako Nikwax a NST, které jsou určeny pro praní technického lyžařského oblečení. Vždy se ujistěte, že jsou kompatibilní s vaší lyžařskou bundou nebo kalhotami. Poslední radou je vyhýbat se dlouhodobému skladování péřové bundy nebo bundy s membránou (jako je Gore-Tex) ve vaku nebo kompresní tašce.

Zdroj: www.salomon.com. Náhledová fotografie: Getty Images

Sledovat