471 0

Jak chránit záda a páteř při lyžování? Seznam nejdůležitější výbavy

I když všichni naprosto milujeme lyžování a snowboarding, nemůžeme ignorovat skutečnost, že jako většina sportů jsou spojeny s určitým rizikem. 

Je pravda, že přilby jsou v posledních letech mnohem běžnější a v mnoha zemích je pro osoby mladší 16 let zakázáno lyžovat bez přilby. Existuje však spousta dalších ochranných prostředků pro lyžování, o kterých lidé často neuvažují. Od chráničů zad po polstrované šortky a chrániče kolen. Je nám jasné, že pro vás může být složité se přesně orientovat v tom, co je pro vás nezbytné. A právě to často přiměje lidi přemýšlet o tom, jakou ochranu na svah zvolit.

Ochrana zad

Ochrana zad je důležitá zvláště pokud jste jezdec, který miluje prozkoumávání hor. I když zranění zad nejsou nejčastějšími zraněními, která se v lyžařských střediscích vyskytují, stávají se a mohou být velmi vážná. Pro freeride a freestyle lyžaře, které nejvíce ohrožují padající předměty, pevný dopad nebo nešikovné pády, by ochrana zad rozhodně měla být na pořadu dne.

Fotka od Getty Images

Dříve se mnozí vyhýbali ochraně zad kvůli její tomu ýe chrániče byly těžké a tuhé. S moderním pokrokem v technologii se však ochrana zad stala mnohem pohodlnější na nošení. Je vyrobena z pružnějšího materiálu, lépe se přizpůsobí tvaru vašich zad a může se pohybovat stejně jako vy.

Postroj, vesta, bunda nebo i batoh

Chrániče zad se dodávají ve stylu postroje, vesty nebo bundy. Obvykle je to jen otázka osobních preferencí, která je odlišuje; všechny mají své různé pro a proti. 

Postroj

Styl postroje je často pevnější než vesta, ale může být lehčí a snadněji se s ním manévruje. 

Vesta

Styl vesty je však extrémně lehký a pro některé lidi může být pohodlnější, snadno se přizpůsobí vašemu tělu a dobře zůstane na místě. Kromě toho lze zadní desky obvykle vyjmout, abyste mohli snadno vyprat vestu, která se pravděpodobně při pohybu na sjezdovce dosti zpotí.

Fotka od Getty Images

Bunda

A konečně, styl bundy nabízí všestrannou ochranu těla, často včetně chráničů loktů, ramen a hrudníku, ale může být také velmi objemný, zejména při nošení mezi základní vrstvou a svrchní bundou. 

Batoh

Často také můžete najít batohy, které se dodávají s chrániči zad. Méně zasahující do těla a snadnější manévrování – výhodné prvky, které byste měli hledat při výběru ochrany v podobě batohu, pokud jste lyžař, kterému nevadí jezdit s batohem.

Zdroj: www.inthesnow.com. Náhledová fotografie: Getty Images

Sledovat