293 0

Slabé, silné, vzduch, peří: Jak správně vrstvit oblečení na lyže

Jedna silná vrstva, nebo pár lehčích? Voděodolné, nebo prodyšné? Zateplené, nebo lehké? Merino, nebo syntetika? Zvládnutí umění vrstvení může být trochu jako minové pole, ale jakmile to zvládnete, budete se cítit mnohem pohodlněji.

Na horách se rychle mění nejen počasí, ale i teplota vašeho těla. Při lyžování se zahřejete a po dojezdu se začnete rychle ochlazovat. Zkušenější lyžaři na sjezdovkách potřebují teplejší oblečení než začátečníci, kterým je při padání a vstávání horko a více se potí. I turisté mimo sjezdovky, kteří míří k vrcholu, se cestou nahoru zahřejí, ale pak rychle vychladnou, když se nahoře zastaví si užít krásný výhled.

Ani příliš teplo, ani příliš zima

Vrstvení oblečení pomocí slabších vrstev vám umožňuje variabilně měnit složení vašich svršků podle toho, jak vám je teplo nebo chladno v závislosti na počasí a úrovni vaší aktivity. Nepotřebné vrstvy se dají sundat a sbalit do batohu nebo uvázat kolem pasu.

Funkční spodní prádlo

Vaše spodní prádlo – neboli základní vrstva – je jedním z nejdůležitějších kusů výbavy. S čím tedy začít? Kvalitní základní vrstva funkčního spodního prádla vás udrží v teple, ale zároveň odvádí vlhkost od pokožky, když se zahřejete a zpotíte. Není nic horšího, než se zastavíte a tělo začne vychládat, pak vám začne být zima, ucítíte studené vlhké oblečení na kůži. 

Funkční prádlo se vyrábí v mnoha variantách a z různých materiálů – hřejivá merino vlna pohlcující zápach, chytrá, vysoce prodyšná a odvádějící technická syntetika a dokonce i s kompresní funkcí, která tak zabrání únavě vašich svalů.

Fotka od Getty Images

Izolační efekt vzduchu

Vzduch se zachytí mezi jednotlivými vrstvami oblečení, ohřeje se a vytvoří svůj vlastní izolační efekt. Vytvořte si tepelné vrstvy přidáním jedné střední, nejlépe pomocí tenkého mikroflísového nebo merino topu, abyste si dodali trochu tepla bez většího objemu.

V peří jako v bavlnce

Pokud je chladný den nebo jste prostě zimomřivější, použijte izolační střední vrstvu bundy, vyrobenou ze syntetického nebo prachového peří. Můžeme vám zaručit, že to bude jeden z vašich nejoblíbenějších kousků oblečení, ať už na horách nebo ve městě. Bunda je super teplá, snadno sbalitelná, lehká, velmi pohodlná a v neposlední řadě skvěle vypadá.

V suchu zvenku i zevnitř

Nyní přikročíme k vnější vrstvě. Nepromokavá softshellová bunda a kalhoty udrží všechny živly, jako jsou vítr, sníh a déšť pod kontrolou.  Současně vám tyto svrchní oděvy zajistí prodyšnost, abyste mohli uvolnit přebytečné teplo, které vyprodukujete při (sportovním) výkonu. Současné funkční oblečení je lehké díky vylepšeným tkaninám, poskytuje větší volnost pohybu díky svému anatomickému střihu a je prodyšnější, voděodolné a rozhodně velmi univerzální pro vícero použití.

Vyberte si vhodné oblečení a lyžování si užijete za každého počasí.

Zdroj: www.inthesnow.com. Náhledová fotografie: Getty Images

Sledovat