676 0

Máte správné lyže? Vyberte si ty pravé lyže a získejte náskok.

Ať už jste expert na sjezdovce nebo se teprve s lyžováním seznamujete, možná víte, že existuje mnoho různých typů lyží, přičemž každý typ má své specifické využití. Jak ale najít ten pravý pár pro vás? Výrobci lyží dnes nabízejí ohromující škálu různých typů lyží určených pro různé terény, rychlosti a úrovně dovedností. Pro ty z nás, kteří nesoutěží, obvykle preferujeme univerzálnější lyže s mixem charakteristik z různých kategorií lyží.

Základní lyžařská terminologie

Abych vám mohl plně vysvětlit tyto typy lyží, musím nejprve definovat několik základních termínů:

Rocker a Camber

Tradičně byly lyže vyráběny s 100% camberem. Camber je dobrý pro lyžování na tvrdém sněhu, držení hrany a umožňuje „pružné“ zatáčky. Pokud se podíváte na lyži z boku, camber bude konkávní ve vztahu k zemi. Jednoduše řečeno, camberová lyže poskytne lepší držení hrany během zatáčení a zároveň vytváří více energie v lyži, když ji ohnete. Rocker (také známý jako opačný camber) je naopak více jako vodní lyže – je navržen tak, aby poskytoval plavbu v měkkém sněhu, stejně jako v hlubokém prašanu. Pokud se podíváte na profil lyže, rocker bude konvexní ve vztahu k zemi. Dnes většina lyží používá kombinaci rockeru a camberu ve svých designech a to, kolik kterého, určuje, jak se lyže na sněhu chovají. Tato kombinace se nazývá profil rocker camber.

Šířka pasu / Pod chodidlem

Šířka pasu, neboli šířka pod botou, je šířka lyže pod botou (v milimetrech). Tyto rozměry lyže jsou jedním z největších faktorů určujících, jak bude lyže lyžovat. Například širší lyže poskytne lepší „plavbu“, ale ztratí něco z obratnosti.

Poloměr zatáčení

Když je lyže postavena na hranu, její poloměr zatáčení / poloměr vybrání, měřený v metrech, určuje, jak prudce se bude otáčet. Lyže s krátkým poloměrem zatáčení bude snadno ovladatelná, ale při vyšších rychlostech může působit „hákovitě“. Lyže s delším poloměrem zatáčení budou působit stabilněji, ale budou méně obratné v těsných zatáčkách.

Různé typy lyží

Teď, když znáte důležitou terminologii, je čas se dozvědět o různých typech alpských lyží.

Závodní lyže

Závodní lyže jsou navrženy tak, aby držely hranu na tvrdém sněhu při vysokých rychlostech. Nejsou lehké, protože extra váha lyže pomáhá prořezávat tvrdý sníh na závodní trati. Závodní lyže mají úzké šířky pasu pro dobré držení hrany a jsou plně camberové, což znamená, že se v prašanu nebudou plavit dobře. V závislosti na tom, jaké úrovni nebo disciplíně se věnujete, mohou být vyžadovány FIS legální lyže s konkrétními rozměry. Ale pokud se neúčastníte oficiálních závodů, pravděpodobně pro vás existuje lepší typ lyže.

Carvingové lyže

Carvingové lyže jsou navrženy pro rekreaci více než závodní lyže. Některé carvingové lyže mohou mít trochu rockeru v špičce pro trochu plavby ve čerstvém sněhu nebo měkčí flexi, ale stejně jako závodní lyže, carvingové lyže jsou navrženy pro tvrdý upravený sníh. Tyto lyže vynikají na tvrdém upraveném sněhu a budou se cítit, jako by vás odhazovaly z jedné zatáčky do druhé. Pokud trávíte většinu času carvingem na upravených sjezdovkách, nebo žijete v místě, kde je čerstvý sníh vzácností, je tento typ lyže skvělý pro vás.

Lyže na skialpinismus

Lyže na skialpinismus se obvykle nepoužívají ve skiareálu, nebudou se setkávat s mnoha tvrdými upravenými sjezdovkami a určitě nejsou nejlepší lyže pro upravený sníh. Tyto lyže se vyrábějí v širokém rozmezí šířek a délek pro různé účely a jsou obecně navrženy tak, aby byly lehké pro výstup, ale zároveň se slušně chovaly i na sjezdu. Většina lyží na skialpinismus má minimálně časný vzestup špičky pro plavbu v prašanu nebo měkkém sněhu (za čímž všichni chodíme na skialp), ale camber pod botou pro dobrý grip při výstupu.

Parkové lyže

Parkové freestylové lyže, známé také jako lyže na halfpipe, jsou primárně navrženy pro skákání, boxy a raily. Tyto lyže jsou vyrobeny tak, aby lyžovaly dozadu stejně dobře jako dopředu, stejně jako dobře rotují ve vzduchu při tricích. To znamená, že špičky a paty lyží jsou typicky identické, s lyžařem umístěným uprostřed lyží a vázáním přímo uprostřed (twin tipy!). Pokud si dokážete představit vrtulník s nevyváženými lopatkami, pravděpodobně by se netočil dobře, že? Stejný koncept platí pro parkové lyže. Parkové lyže jsou také navrženy tak, aby vydržely nárazy na boxy a raily.

Lyže na prašan

Lyže na prašan jsou navrženy tak, aby vytvářely plavbu a stabilitu v měkkém hlubokém sněhu (prašanu) a umožňovaly lyžaři jezdit na povrchu sněhu. Tyto lyže jsou mnohem širší a mají větší špičku než jakýkoli jiný druh lyže a budou mít alespoň rocker na špičce a mohou být zcela rockerové. Lyže na prašan nebudou lyžovat dobře na tvrdém sněhu kvůli jejich šířce a menšímu kontaktnímu bodu se sněhovou plochou a také nebudou mít pružný pocit carvingových nebo závodních lyží. To ale neznamená, že by lyže na prašan neměly určitý cool faktor, který způsobuje, že je mnoho lidí chce používat každý den, i když jsou sotva považovány za lyže na sjezdovku.

Lyže all mountain

Lyže all mountain jsou kombinací všeho výše uvedeného! Tyto lyže jsou určeny pro lyžování po celé hoře, ať už je to na sjezdovce nebo mimo ni, a jsou opravdu univerzální ve všech sněhových podmínkách. Lyže all mountain jsou velmi širokou kategorií, ale obvykle mají střední šířku a rockered špičku. Většina lyží je inzerována jako lyže all mountain a i když to je do jisté míry pravda, každá lyže na celou horu bude nejlepší v konkrétních podmínkách pro konkrétního lyžaře, ať už je to začátečník, pokročilý nebo expert.

zdroj: www.curated.com / náhledová fotgrafie: vytvořeno redakcí pomocí AI

Sledovat