2.2k 0

Kupujeme lyžáky: Nejdůležitější typy lyžařských bot, ukazatel flex a rada, jak „rozchodit“ nové

K článku, ve kterém jsme vám radili, jak vybrat správnou velikost lyžařských bot Kupujeme lyžáky: Jak vybrat správnou velikost, tentokrát přidáváme přehled, jak a podle čeho se rozlišují jejich jednotlivé typy, co nám říká ukazatel flex a na co pamatovat při nákupu lyžáků.

Při výběru lyžařských bot si musíte nejprve říci, jaká disciplína či styl lyžování je vám nejbližší. Podle toho následně vyberete odpovídající kategorii lyžařských bot.

Co je flex a k čemu slouží?

Hodnota flex je ukazatelem tvrdosti bot, konkrétně jejich skeletu. Čím vyšší je hodnota, tím větší je opora holeně. Vyšší flex tedy znamená lepší kontrolu lyží, ale také menší rozsah pohybu v kotníkovém kloubu a menší pohodlí nohou. Hmotnost, stejně jako dovednost a styl jízdy lyžaře hrají při výběru správného flexu důležitou roli. Čím těžší je lyžař, čím má zručnější a sportovnější styl lyžování, tím větší flex by měl upřednostnit.

Fotka od Getty Images

Stupnice tvrdosti lyžařských bot

Začínající lyžaři, lidé s nízkou hmotností: flex 50-80

Středně pokročilí lyžaři, těžší muži: flex 80-100

Pokročilí lyžaři: flex 100-130

Závodníci: flex 130-170 a vyšší

Nejdůležitější typy lyžařských bot

Komfort

Pohodlná, měkká a teplá obuv pro začátečníky nebo pro ty, kteří upřednostňují hladkou jízdu. Měkký skelet ovšem ztěžuje přenos síly z nohy na lyži.

Allround

Oblíbená bota pro pokročilé nebo těžší lyžaře. Jsou kompromisem mezi pohodlím nošení a funkcemi ovlivňujícími ovládání lyží. Vložka je v nich relativně pohodlná, ale skelet je o něco tvrdší – mají vyšší flex.

Race (závodní)

Tuhý skelet čile reaguje na povely a neprodleně přenáší sílu nohy na lyže. Čím je bota tvrdší, tím je tenčí podšívka vložky. Extrémně vysoký flex činí tyto boty velmi nepohodlnými. Závodníci Světového poháru v alpském lyžování si obouvají boty jen krátce před startem a pak si je vyzouvají. Nikdo by v těchto botách nevydržel lyžovat celý den.

Freeride / Freestyle

V této kategorii je flex opět dost nízký. Měkká skořepina je navržena tak, aby zvýšila rozsah pohybu chodidla v botě a absorbovala silné nárazy a vibrace, čímž šetří kosti a klouby lyžaře.

Skialpinistické

Usnadňují pohyb na lyžích při vašich skialpinistických túrách. Vysoká rotace manžety znamená prodloužení kroku, což také šetří energii. Důležitou vlastností je jejich minimální hmotnost. Tyto boty však musí také dobře držet nohu, aby se lyžař mohl bezpečně klouzat v terénu na jakémkoli typu sněhu.

Dámské

Přizpůsobené ženské anatomii: úzký, měkký skelet, nižší manžeta, úzká pata. Kromě toho jsou samozřejmě maximálně teplé a mají nízký flex.

Fotka od Getty Images

Na co pamatovat po nákupu lyžáků

Když se už rozhodnete pro nový pár lyžařských bot, neměli byste je nechat ve sklepě do prvního dne lyžování. Nejlepší je zvyknout si na nové boty doma. Nikdo nechce začít dlouho očekávanou dovolenou a po prvním dni cítit bolest způsobenou novými botami. Tím, že si po několik dní večer obujete lyžáky, pevně je zapnete a necháte hodinu na nohou, vyhnete se jakýmkoli překvapením. Mezitím můžete vařit, číst nebo jen stát a přesouvat váhu zepředu dozadu. Pohybujte prsty co nejvíce a v nových botách buďte co nejaktivnější. To umožňuje, aby se vložka přizpůsobila tvaru vašich chodidel předtím, než bude na svazích vystavena opravdu velké námaze.

Zdroj: www.onthesnow.sk. Náhledová fotografie: Autor: Pixabay

Sledovat