3k 0

TOP 10 nejstrmějších sjezdovek v Alpách: Lyžování v černých barvách!

Něco pro lyžařské experty a milovníky adrenalinu: představujeme ty nejstrmější alpské sjezdovky. Na těchto svazích jsou nezbytné megaostré hrany a nadprůměrné lyžařské schopnosti. Troufnete si?

1. Bergeralm – střemhlav ve Wipptalu

Manni Pranger je nejstrmější upravovaná sjezdovka v Rakousku. V tyrolském středisku Bergeralm, které se nachází ve Steinach am Brenner, mohou odvážní lyžaři i snowboardisté ​​prokázat své dovednosti. Tato extrémní sjezdovka, která vytváří dojem téměř svislé stěny, dosahuje sklonu až 102 procent (46 stupňů). Pro úpravu trati je zapotřebí naviják a speciální rolba. Doporučuje se před sjezdem ověřit na webu, zda je „Manni Pranger“ otevřena a trochu potrénovat na méně náročných svazích.

2. Kitzbühel – Závrať na „Streifu“

Streif je považován za jeden z nejnáročnějších a nejnebezpečnějších sjezdů Světového poháru v alpském lyžování. Když zde však zrovna nesoutěží světová elita, je vyhlášený Streif v Kitzbühelu přístupný všem lyžařům. Sjezdovka má tři nejtěžší úseky, které jsou i na mapě sjezdovek vyznačeny jako extrémně náročné a nabízí ambiciózním lyžařům strmý sjezd se sklonem až k 85 procentům. Pokud nejste dobře trénovaný lyžař-expert, je lepší se této trati vyhnout. Lehčí variantou je tzv. Familienstreif nebo-li rodinná varianta. Jedná se o červenou sjezdovku střední obtížnosti, která obchází nejtěžší úseky tratě.

3. Zillertal – vysoké skoky na Harakiri

Opravdová legenda, trať strmější než rozjezd na skokanském můstku – mluvíme o vyhlášené trati Harakiri  v Zillertalu. Díky průměrnému sklonu 78 procent se musí také nejzkušenější lyžaři na této sjezdovce po celou dobu pekelně soustředit na celou trať. Pokud se vám podaří tuto sjezdovku zdolat, můžete svůj triumf zvěčnit díky speciální fotoslužbě, kterou lanovky Mayrhofen nabízejí zdarma každý pátek od 13:00 do 15:00. V místních obchodech můžete koupit trička s nápisem „I survived Harakiri” (přežil jsem Harakiri – pozn.).

4.  Lech Zürs – adrenalinová bomba v Arlbergu

Spousta lidí věří, že Lange Zug ve středisku Lech Zürs am Arlberg je ta nejstrmější upravovaná sjezdovka na světě. Na počátku musíte překonat zdánlivě svislou stěnu se sklonem 142 procent (55 stupňů). Trasa je vedena ze štítu Rüfikopf do obce Lech, ležící v údolí. Sjezd je dlouhý 6,5 kilometru a od lyžařů vyžaduje vynikající lyžařské schopnosti, dobrou techniku ​​i ohromnou sílu a vytrvalost. A propos, když měříme průměrný sklon této arlberské tratě, svah je o trochu méně strmý než první tři sjezdovky v našem přehledu.

5. Silvretta Montafon – „Black Scorpions“ pro odvážné

Opravdové výzvě se lyžaři mohou postavit i v rakouském středisku Silvretta Montafon. Resort přitahuje dobrodruhy až sedmi extrémně černými sjezdovkami, takzvanými „Black Scorpions“ : strmými svahy Nova a Nova SüdSchwerer, Schwarzkopf, Sennihang, Abhenkina a sjezdovkou Senni. Všechny dosahují sklonu až 81 procent. Zejména Sennigrat představuje díky své strmé a klikaté trase nelehký úkol i pro mistry – vyplavení adrenalinu je zde zaručeno! Označení „náročné“ si však bezpochyby zaslouží všechny tamní „černí štíři“.

6. Obertauern – muldy pro nejlepší

Varování na začátek: kdo hledá sjezdovky rovné a hladké jako stůl, měl by si zvolit jiné místo pro lyžování. Gamsleiten 2  ve středisku Obertauern v Salcbursku je jedna z nejstrmějších tratí s muldami v Evropě – černá jako smůla se sklonem dosahujícím 100 procent! Snová přitažlivost pro nejlepší technicky zdatné lyžaře a snowboardisty. I opravdoví přeborníci se zapotí při sjezdu této super strmé trasy.

7. Nendaz – zkouška odvahy na Mont Fort

Čtyři údolí kolem Verbieru, Nendaz a Veysonnaz vytvářejí společný lyžařský region. Lanovka vás vyveze až na nejvyšší bod v okolí, na Mont Fort  – 3330 metrů n. m. a odtud se nejodvážnější lyžaři řítí téměř vertikálně do propasti – navíc přes těžké muldy!

8. Bad Kleinkirchheim – přilep se na sjezdovku

Kultovní trať lyžařského Světového poháru,  Franz Klammer Stich v Bad Kleinkirchheimu v Korutanech má sklon až do 80 procent a také patří k nejstrmějším svahům v Alpách. Na sjezdovce dlouhé 3200 metrů lyžaři překonávají výškový rozdíl 842 metrů.

9. Golm – ďábelský sjezd

Trať Diabolo  v lyžařském středisku Golm (součást oblasti Montafon ve Vorarlbersku) rovněž patří k nejstrmějším v Alpách. Na lyžařské experty čeká svah se sklonem do 70 procent. Méně zkušení lyžaři by se této sjezdovce měli rozhodně vyhnout. Kdo překoná velmi strmý začátek, může si vychutnat řezání oblouků na následujícím lehčím úseku trasy.

10. Serfaus – volný pád po Direttissima

I v rodinném lyžařském středisku Serfaus-Fiss-Ladis se najdou sjezdovky, které mají něco do sebe. Jedna z nich se jmenuje Direttissima  a její průměrný sklon dosahuje 70 procent. Gravitační síla působící na lyžaře na vrcholu této trasy ve výšce 2600 metrů se zdá být tak silná, že sjezdovka Direttissima se doporučuje jen velmi zkušeným lyžařům. Neméně náročný je také sjezd Kamikaze. I když v lyžařských mapách je značena jako ski route, z bezpečnostních důvodů je také upravována rolbami.

Zdroj: www.onthesnow.sk. Náhledová fotografie: Sjezdovka Harakiri v Zillertalu od Getty Images

Sledovat