844 0

Dokonalý průvodce po „aprés ski“: Jak se vybavit a jak to přežít

Pokud se letos v zimě chystáte na sjezdovku, je pravděpodobné, že narazíte na apres ski, pro mnohé je nedílnou součástí lyžařské dovolené. Na párty po skončení lyžování jsou ideální rozpuštěné vlasy, tanec a smích. 

Ale co můžete očekávat? Jak byste se měli připravit na párty na sjezdovkách? Kam byste měli vyrazit? Jaké apres ski oblečení byste si měli zabalit?

Co znamená apres ski?

Apres ski – francouzsky, „aprés ski“ – doslova znamená „po lyžování“. Takže cokoli, co děláte po skončení lyžovačky na horách. Obvykle od 15:30 do 19:00. Tento termín se v průběhu let vyvíjel tak, aby zahrnoval vše, co se netýká doslova lyžování – hlavně to ale představuje párty.

Fotka od Getty Images

Co je apres ski?

Apres ski se odehrává bezprostředně po ukončení lyžování. Všeobecně zahrnuje párty na sjezdovkách, tanec a veselí v otevřených barech. Od tance u stolu v lyžařských botách s rakouskou dechovkou zvanou „oompah“ neboli „umcaca umcaca“ až po sofistikované vinárny na dlážděných italských ulicích. Všichni si najdou, co jim vyhovuje – od neúnavných tanečníků až po fanatiky do bruslení.

Nejlepší tipy, jak přežít týden horských večírků

 • Než začnete pít, určitě se najezte, udělá vám to dobře při i po párty.
 • Pravděpodobně budete ve vysoké nadmořské výšce, takže nečekejte, že budete moci pít jako doma.
 • Naplánujte si zpáteční cestu do hotelu či na chatu. Nejhorší je zaseknout se na druhé straně hor a k potom shánět drahé taxi.
 • Dostatečně pijte nealko. Každou chvilku usrkněte ze sklenice vody nebo z vlastního camelbacku. Ráno vám tělo i hlava poděkují.
 • Zamkněte si výstroj, zejména pod kopcem. Není nic horšího, než před cestou na pokoj zjistit, že vám někdo odešel s vašimi lyžemi z půjčovny (všechny vypadají podobně). Buď je zamkněte, nebo je vyměňte s kamarádem, abyste měli každý k dispozici jednu lyži svou a jednu jeho – je mnohem méně pravděpodobné, že by je lidé vzali omylem.
Fotka od Getty Images
 • Pořiďte si správnou výbavu – slušné boty, teplá bunda a termo prádlo vás zahřejí a tančit až do večera nebude problém. Nenoste to, co byste obvykle nosili doma ve městě, nebude to dost teplé.
 • S sebou si vezměte náhradní oblečení – pokud na lyžích nosíte batoh, stačí si vzít extra mikinu, čepici a sluneční brýle. Když na konci dne najdete ten správný bar, poděkujete nám.

Co si obléknout na apres ski?

Obecně platí, že můžete být stále ve své lyžařské výstroji, jen je dobré mít na sobě dostatek vrstev. Jak jsme řekli výše, je dobré si do batohu přihodit extra mikinu, pokud plánujete pár piv na lyžích. Čepice je také nutností, pokud nechcete mít helmu na hlavě celé odpoledne či večer. Sluneční brýle se dají v pohodě schovat do kapsy:

 • Extra  mikina/ svetr
 • Čepice
 • Sluneční brýle
 • Kryt na brýle
 • Maškarní šaty – volitelné, na sjezdovkách jich uvidíte spoustu.

V některých střediscích nebo barech (zejména později večer) si budete muset sundat lyžařské/snowboardové boty a přezout se do normální obuvi. 

Jedna maličkost navíc, kterou můžete strčit do kapsy, je krt na brýle, zvláště pokud máte drahé brýle nebo se chystáte někam, kde je super živo – šampaňské sice chutná skvěle, ale ničí brýle, takže buďte opatrní, když šampáňo letí přes dav lidí z balkonů.

Zdroj: www.powderwhite.com. Náhledoá fotografie: Getty Images

Sledovat