391 0

Život na svazích: Lyžování a párty aneb Jak pařit na horách

Bloger Jack Steele se na serveru In the snow pokusil sepsat několik důležitých rad, jak si na horách užít jak pohybové aktivity prospěšné tělu, tak i ty aktivity zábavné, které zase potěší na duchu. Jak tedy rozumně skloubit lyžovačku a večírky a pařby? Jde to i bez úhony.

V posledních letech jsem se snažil zaměřit více na aktivní a outdoorové trávení času na horách než na docela kýčovité, ale nepopiratelně zábavné noční kluby v lyžařských střediscích. Zdá se, že pivo chutná obzvlášť skvěle po náročném dni na lyžích a adrenalinová zábava při sněžných sportech má tendenci rozptýlit moji kocovinu rychleji než jakákoli jiná činnost. Jak již bylo řečeno, cítím, že je důležité najít rovnováhu mezi lyžováním a pitím, abychom co nejlépe využili omezené množství času, který většina z nás pravděpodobně každý rok stráví na sjezdovkách.

Fotka od Getty Images

Poté, co jsem strávil několik týdnů na univerzitních lyžařských zájezdech, a také žil ve Whistleru…

Whistler je město a součást lyžařského střediska Whistler-Blackcomb v kanadské provincii Britská Kolumbie. V roce 2006 zde žílo 9 248 obyvatel. Do města a lyžařského střediska zavítá ročně 2 miliony návštěvníků.

… a dvě sezóny pracoval jako vlekař, docela jsem vypiloval „umění rovnováhy“, hlavně díky obětování spánku ve prospěch lyžování a paření. Zde je několik tipů, jak se vyhnout tomu, abyste svou lyžařskou dovolenou strávili ochrnutím nebo vleže v zotavovací poloze.

1. Prostě vstaň z postele (nejlépe brzy)

Fotka od  Vince Fleming z Unsplash

Nacpání oteklých nohou do lyžáků hned po ránu vám bude po nedostatečném spánku a nadměrné konzumaci alkoholu asi připadat jako ten nejhorší nápad na světě. Ale jakmile se dostanete na čerstvý vzduch a nastartujete trochu adrenalinu, chmury by se měly během chvilky rozptýlit.

2. Vytáhněte z pelechu i kamarády

Přesvědčte své přátele s kocovinou, že jim bude na vzduchu fajn, udělejte reklamu „úžasnému“ počasí a připomeňte jim, kolik je stál skipas.

3. Dejte přednost après-ski před nočními kluby

Fotka od Getty Images

Pojem après-ski pochází z francouzštiny a jeho volný překlad podle serveru Nev Dama znamená „zajít na skleničku, bavit se s přáteli po lyžování“. Après-ski bary se staly obzvlášť v posledních letech velkým hitem. Jde o místa, kde si po celodenním lyžování nebo třeba jen po dobře zvládnutém sjezdu vychutnáte drink, pobavíte se a načerpáte energii na další lyžování.

Après-ski může mít mnoho podob – popíjení piva nebo svařáku u stánku pod sjezdovkou, relaxace s likérem na zahřátí na lehátku pod svahem, nevázaná tancovačka v přezkáčích v baru nebo poklidné posezení s přáteli u krbu na horské chatě či v hotelovém lobby. Hlavní myšlenkou après-ski je zkrátka to, že po lyžování zábava nekončí.

Fotka od Getty Images

4. Šlofík musí být

Tipy 3 a 4 se velmi pěkně doplňují! Takže po vydařené lyžovačce a hřejivém drinku si schrupněte, abyste nabrali síly třeba na večerní lyžování (pokud ho tedy budete schopni).

5. Snažte se neopíjet každou noc

Doufejme, že jste na horách skutečně kvůli lyžování nebo snowboardingu, obojí je mnohem snazší, když nemáte kocovinu nebo nejste opilý. Můžete se „picnout“ prakticky kdekoli, pokud k tomu máte sklony. Na světě je jen asi 2 000 lyžařských areálů s lanovkami, zatímco míst, kde se můžete opít, jsou miliony.

Fotka od Getty Images

Dobrá rada na závěr

Lyžařská střediska obecně nabízejí spoustu zábavy na svazích i mimo ně. Je skvělé užít si opravdu aktivní dovolenou a užít si i párty na horách. Jen se snažte nenaštvat místní lidi příliš hlučným chováním.

Zdroj: www.inthesnow.com. Náhledová fotografie: Karl JK Hedin z Unsplash

Sledovat