217 0

Chcete změnit naše hory a přírodu k lepšímu? Zde je několik zásadních tipů

Není žádnou novinkou, že je plast špatný pro přírodu a celkově pro životní prostředí. Nemusíte hnedka dělat velké změny a překroutit svůj životní styl, ale i ty sebemenší změny mohou mít velký dopad na naši planetu. Začněme krok po kroku. 

Je potřeba mít používání plastových výrobků pěkně pod kontrolou. Je to jednoduché, čím méně budeme každý den používat plast, tím méně se bude vyrábět, a to znamená méně plastu na skládkách, v mořích, řekách apod.

Bohužel realita je taková, že většina plastů není recyklovatelná a tím pádem se takové skládky stále zvětšují a zvětšují. Ubližuje to nejen lidem, přírodě, ale i zvířatům, které si takové plasty často pletou s potravou. 

Zde je 8 jednoduchých typů, jak se plastu zbavit, nebo ho alespoň omezit jednou provždy:

1. Jednorázové kelímky na kávu

Pokud patříte mezi milovníky kávy, není na škodu nosit si svůj vlastní kelímek. Ty jednorázové většinou mívají plastové kryty, nebo jsou plastem olemovány celé a tím pádem jsou nerecyklovatelné.

2. Co se zubním kartáčkem? Existuje vůbec jiný, než ten plastový?

Zkuste kartáčky vyrobené z bambusu. Bambus patří mezi jeden z nejlépe udržitelných druhů dřeva a je to velice ekologický materiál.  

Fotka od alleksana z Pexels

3. Plastové lahve? Pryč s nimi.  

Balená voda a různé ochucené drinky jsou jedním z nejběžnějších kupovaných plastů, tudíž i jedním z hlavních faktorů znečištění planety. Komické je, že při koupi takové balené vody vlastně většinu ceny tvoří samotná PET lahev. 

4. Plastové zapalovače

Další velmi těžko recyklovatelný plast, který navíc obsahuje kov. Namísto klasických plastových zapalovačů je o dost šetrnější používání zápalek. 

Další možností je opakovatelně plnitelný zapalovač, nebo elektrický.  

Fotka od cottonbro z Pexels

5. Tašky na nákup 

Jednoduše stačí místo plastových tašek a igelitek nosit své vlastní, opakovaně použitelné tašky. Máte jistotu, že se neprotrhnou a zároveň díky tomu podpoříte nulový odpad.   

Fotka od cottonbro z Pexels

6. Přestaňte používat plastové slámky na pití

Alternativou namísto plastových slámek (brček) jsou slámky kovové, skleněné, nebo například bambusové. 

Fotka od Polina Tankilevitch z Pexels

Co navíc? Vypadají designově a můžete mít výborný doplněk k vašemu oblíbenému drinku.  

7. Používejte tuhé mýdlo, ne to tekuté v plastových nádobách

Sprchové gely, šampony, kondicionéry apod., všechno se prodává v plastových lahvích. 

Výhodou tuhých mýdel je, že vám vydrží déle, jsou šetrnější k vašemu zdraví a ještě ušetříte spoustu plastu. Nezní to skvěle? 

8. Čistící prostředky v krabici?

Čistící prostředky se prodávají i v papírových nebo lepenkových krabicích. Využijte jakékoliv možnosti, která vás jen napadne. 

Zdroj: ecolife.com, Náhledový obrázek: ready made z Pexels

Sledovat