192 0

Jak na tolik oblíbený zimní nápoj? Recept na pořádný horský svařák

V dnešní době nedobě se neustále mění všechna opatření a nařízení. Nově se opět nesmí konzumovat alkohol na veřejných místech a to znamená, že letošní Vánoce budou bez trhů a večerních procházek se svařákem ve vašich promrzlých rukou. 

Nenechme se odradit a pojďme se podívat, jak si takové svařené víno připravit v pohodlí domova, protože svařák k Vánocům přece neodmyslitelně patří. 

Vše co budete potřebovat je:

  1. Alespoň 1 litr červeného nebo bílého vína
  2. 6 polévkových lžic cukru
  3. Kůru z pomeranče nebo třeba citrónu
  4. 1 až 4 kousky celé skořice
  5. 5- 10 kousků hřebíčku
  6. Podle chuti třeba badyán, zázvor nebo muškátový květ

Celý průběh je velice jednoduchý a nezabere vám moc času.

Fotografie od Public Domain Pictures z Pexels

Začneme tím, že víno společně s ostatními ingrediencemi smícháme v hrnci a pomale je ohříváme, dokud nezačnou vřít. Nesmíte se dostat do fáze, kdy se bude víno vařit, protože by vám tím vyprchával alkohol, a to samozřejmě nechceme. 

Záleží, jestli sváříte červené nebo bílé víno, protože to bílé většinou není potřeba tolik sladit.

Po celou dobu svařené víno ochutnáváme a podle chuti dochucujeme. 

Skořice výborně podporuje trávení a napomáhá tím prohřátí vašeho organismu. Badyán funguje na podobné bázi jako skořice a také vás skvěle prohřeje. Zázvor není příliš běžnou ingrediencí do svařáku, ale svojí lehkou pikantností skvěle dochutí váš výtvor. Další možností je například vanilka, což je oblíbená příchuť téměř každého. Co ale spousu lidí neví je, že podporuje srdeční činnost a dokáže vás postavit ze dna pěkně na nohy. 

Fotografie od Giftpundits.com z Pexels

Poté stačí nechat svařák cca 5 minut odstát a ještě před konzumací je potřeba prolít ho přes sítko, abychom se zbavili nadbytečného koření. Teď už zbývá si svařené víno co nejvíce vychutnat a potěšit tím nejen sebe, ale i ostatní. 

zdroj: www.delish.com, Náhladová fotografie: Jens Mahnke z Pexels

Sledovat