106 0

„Přejel mi lyžemi obličej, a jen díky helmě a brýlím mě nezmrzačil.“ Ochrana hlavy a bezpečnost na prvním místě

Lyžařská helma poskytuje nejen ochranu před pády na svazích, ale také před jinými lidmi, kteří o vás z toho či onoho důvodu buď nevědí, nebo prostě nezvládnou situaci na svahu:

– při sjezdu ztratí kontrolu a najedou do vás

– přehazují si lyže přes rameno, aniž by si uvědomili, že jste přímo za nimi

– na sedačkové lanovce sklopí zábranu dřív, než jste připraveni             

– ve frontě vás neurvale nacpou do dveří či přimáčknou na sloup

– házejí ledové koule po kamarádech, kteří stojí přímo u vás.

Abyste se vyhnuli tomu, že se stanete jedním z výše uvedených, měli byste vždy při tomto sportu projevovat ohleduplnost vůči ostatním a používat zdravý rozum.

Fotka od Getty Images

Ochrana a co dál?

Helmy poskytují také pohodlí, teplo a klid rodičům! Zakrývají studené uši a udržují hlavu v teple, některé helmy mají měkké vložky pro zvýšení tepla a pohodlí. Existují lidé, kteří při nákupu přilby hledají speciální podšívku. Pokud se vám hlava naopak potí, vybírejte helmy s větracími otvory, díky kterým cirkuluje vzduch. Pokud chcete dát helmě větší šmrnc, nasaďte na ně zábavné doplňky a potahy.

Fotka od Facebook/etsy

Opatrnosti není nikdy dost

Celý lyžařský svět slyšel o nehodě Michaela Schumachera na lyžích v roce 2013. Při nárazu do skály ve francouzském Meribelu by podle lékařů zcela jistě zemřel, kdyby neměl helmu. 

Velmi podobný osud potkal v rakouském Rostaingu kuchaře Luka Wilsona. Při pádu na zledovatělé sjezdovce měl sice také helmu, ale nestačilo to. Luke byl 12 dní hospitalizován a dlouho se ze zranění zotavoval. Jakmile se Luke vrátil zpátky do Anglie a cítil se lépe, podělil se v jednom rozhovoru o informace o svých zraněních a ještě z nemocnice nabádal lidi, aby vždy nosili helmu: „Prodělal jsem krvácení do mozku, protože jsem tvrdě dopadl na led. To způsobilo tlak na jeden z optických nervů, který ovládá pohyb očního víčka plus horizontální a vertikální pohyb mé oční koule.  Kdybych neměl helmu, krvácení by bylo větší a možná bych se ani neprobudil! Jo a ruku mám chromou kvůli tomu, že jsem si vertikálně zlomil humerus neboli hlavici ramenního kloubu. Už jsem si předtím zlomil spoustu kostí, ale tohle bolí.“

Fotka od Getty Images

Další důvod, proč používat helmu

Pro představu předkládáme příběh, kde dva lidé lyžovali velmi blízko sebe. Osoba A vpředu upadla a osoba B vzadu neměla dostatek času ani prostoru, aby se té první vyhnula a přejela jí na lyžích přes obličej! Ta naštěstí měla helmu a brýle, což znamenalo, že zranění byla jen menší tržná rána na tváři. Podle šetření je zřejmé, že kdyby první lyžař neměl kombinaci helmy a brýlí, zcela jistě by přišel o oko a utrpěl mnohem větší tržnou ránu.

Tyto závěry jsou podpořeny statistikami, které ukazují, že zatímco počet zranění hlavy po nárůstu počtu použití helmy neklesl, povrchová poranění jako třeba tržné rány na obličeji a zlomeniny lebky, se snížily až o 50 %. V mnoha případech helma sice nebrání poranění hlavy, ale snižuje závažnost zranění.

Fotka od Getty Images

Jak si vybrat helmu

Ochrana hlavy může výrazně zlepšit vaše šance, že při pádu neutrpíte vážné zranění. I když použití helmy tyto naděje zvyšuje, helmy nejsou samospasné a 100% účinné a stále se můžete zranit, pokud upadnete ve vysoké rychlosti nebo při čelní srážce.

Nejdůležitější však je – lyžovat bezpečně!  Ať už máte helmu, nebo ne, vždy lyžujte v rámci svých schopností a ujistěte se, že jste si vědomi toho, co se děje kolem vás. Nejlepší, co můžete udělat, je pokusit se vyhnout situacím, které by mohly skončit nehodou.

Zdroj: www.skipeak.net. Náhledová fotografie: Getty Images

Sledovat