555 0

Snowboard, nebo lyže? Co je snadnější?

Sjezdové lyžování existuje již 150 let, zatímco snowboarding je mnohem mladší, objevil se ve Spojených státech v 60. letech a byl zdokonalován v 80. letech 20. století. V těchto a 90. letech byl snowboarding vnímán jako velmi cool a trendy sport ve srovnání s lyžováním, které vypadalo zastarale a nemoderně. 

Nebyla to v žádném případě náhoda, protože snowboarding se zrodil kvůli „znuděnosti z lyžování“, které bylo neflexibilní, se zaměřením na soutěžení a gymnastiku (v té době). Ale čas plynul a lyžování se dokázalo znovu vynořit, především sledováním trendů ze snowboardingu; v zábavném ‚freestyle‘ parku a na volném prostranství, jinak známém jako off piste, se objevily nové sportovní osobnosti. Tito průkopníci začali natáčet videa s triky pro vekou masu nadšenců.

V dnešním horském světě jsou oba sporty považovány za stejně skvělé a většina nadšenců zimních sportů je nyní spíše společného pohledu než „lyžař“, nebo „snowboardista“. Nepřemýšlejte u tohoto článku o zápasu mezi těmito dvěma sporty, ale spíše jako o stručné analýze jejich rozdílů. Tak začněme!

Výuka lyžování: Váš první týden

Fotka od Getty Images

Naučit se lyžovat během prvního týdne je obvykle velká zábava. Mnoho lidí se snadno přizpůsobí tomuto sportu a osvojí si specifické techniky. První den na svazích jako začátečník děláte první zatáčky, učíte se, jak používat trojúhelníkovou formu „sněhového pluhu“ k zastavení a také vyvíjet tlak na jednu nebo obě nohy při zatáčení. To je nejzásadnější část lyžování a s ní můžete bez obav vyrazit kamkoli. Padáte (obvykle), když se snažíte zlepšit svůj styl, techniku ​​nebo rychlost (to je v rozporu se snowboardingem, kdy k pádům dochází pravidelně). Na konci prvního týdne se můžete vydat na středně těžké sjezdovky a docela dobře se pohybovat po středisku. To je skvělá zpráva, pokud chcete prozkoumat okolí a pokochat se panoramaty.

Výuka snowboardingu: Váš první týden

Fotka od Getty Images

Váš první týden na snowboardu je úplně jiný příběh. Připravte se na pády, hodně pádů. Je to mnohem namáhavější než lyžování, protože každých pár minut se musíte sbírat ze sněhu. Vaše kolena, zápěstí a zadek budou otlučené a pohmožděné od nárazů. Ale po tvrdém začátku je na obzoru zářící světlo naděje. Po několika dnech začíná většina lidí dělat skutečné pokroky a sjíždět snadné svahy bez pádu. Rychlost nepřichází přirozeně, ale s udržením rovnováhy, takže důvěra roste. Po dalším dni nebo dvou pochopíte a pocítíte hrany prkna (což vám umožní zvládnout povrch sněhu), zatočíte (pomocí váhy a směru) a budete se soustředit na rovnováhu. Rychlost se pomalu začíná zvyšovat.  

První týden: Závěry

Pokud máte jen týden dovolené, možná bude lyžování tou lepší volbou, jak si z těchto dvou užít maximum. Do konce týdne zvládnete relativně snadno sjíždět většinu sjezdovek pro začátečníky a středně pokročilé a budete z toho mít radost.

Na první týden na snowboardu se podívejte jako na investici. Jde o to naučit se dovednostem a o to, jak se s prknem cítit pohodlně. Tím ale nechceme říct, že to bude nedostatek zábavy. Ale týden č. 2 bude již také veselejší, protože pokrok v rychlosti skutečně nastartujete.

Fotka od Getty Images

Je snazší zvládnout lyže, nebo prkno?

Možná byste to neřekli ani nečekali, ale snowboarding je jednodušší na zvládnutí. Jak jsme již zmínili, první týden snowboardingu je náročný, ale jakmile projdete touto fází, svištíte z kopce. Lyžování je však velmi technické a vyžaduje hodně odhodlání a praxe. Při lyžování je stále co zlepšovat. Někdy může být zábavné se vsadit, kterému sportu se budete věnovat více a rozhodnete se ho naučit (každý sport po týdnu). 

Zimní sporty jsou na tuty návykové bez ohledu na to, zda si vyberete lyžování, nebo snowboard a překonáte trapnou začátečnickou fázi, pravděpodobně se stanou součástí vašeho života. Tak co, co vyzkoušíte letošní zimu?

Zdroj: www.skipeak.net. Náhledová fotografie: Getty Images

Sledovat