475 0

Stahují se nad snowboardingem černá mračna? Ubývá jezdců i sponzorů

Během posledního více než desetiletí bral snowboarding útokem všechny lyžařské svahy, ale nyní jeho popularita klesá rychleji, než letí olympijský šampion po svahu dolů.

Sport, který vnesl rebelské a uvolněné postoje do snobských lyžařských středisek a na zimní olympijské hry, je v krizi. Příčinou jsou jednak měnící se klimatické podmínky, ale také rozvoj nových typů lyží, které z prodeje vytlačují vybavení pro snowboardisty. A ruku v ruce s tím kráčí klesající zájem inzerentů, sponzorů ale i samotných nadšenců tohoto prkna.

Inovace lyží táhnou

Mezi inovacemi tradičního alpského lyžování jsou například „tvarované lyže či lyže se zahnutými špičkami na obou stranách“, díky kterým je tento sport lehčí a všestrannější. Lyžaři stwintipovými lyžemi nyní mohou skákat pozadu a dále pokračovat v jízdě dopředu.

Fotka od Getty Images

Z vrcholu dolů

Popularita snowboardingu vyvrcholila v sezóně 2010 až 2011, kdy po horských svazích klouzalo asi 8,2 milionu Američanů, jak uvádějí čísla obchodní skupiny Snowsports Industries America. Od té doby během následujících tří let, tak rok co rok čísla o něco klesala. Trochu optimističtější byla čísla teprve v roce 2015, kdy se tento sport rozhodlo vyzkoušet více mladších teenagerů a žen.

Objem prodaného snowboardového vybavení klesá o 60 milionů dolarů ročně, uvedla Národní asociace sportovního zboží, která sleduje prodej na americkém trhu. Podle odborníků se na propadu paradoxně podepsal také rychlý rozmach mnohamiliardového snowboardového průmyslu, který se tím stal zranitelným vůči poklesu poptávky, když opadlo první nadšení. 

Fotka od Getty Images

Přesyceni a beze sněhu

„Trh se přesytil,“ řekla deníku The Times Marie Caseová ze společnosti Board-Trac pro průzkum životního stylu a marketing, která se specializuje na akční sporty. A součástí problému je i nespolehlivá sněhová nadílka. „Když není sníh, těžko lidi přesvědčíme, aby se vydali do hor.“ Pokles popularity tohoto sportu postihuje dokonce i elitní snowboardisty.

Škrty u gigantů

Jak se počet rekreačních snowboardistů snížil, masivní značky jako Nike a Quiksilver (která vyhlásila bankrot) pocítily pokles v kapsách a byly nuceny vyškrtnout závodní jezdce ze svých seznamů. Snowboardisté ​​jako Vito a Iouri „iPod“ Podladtchikov, úřadující zlatý olympijský medailista ve snowboard U-rampě, tak zůstali bez sponzorů.

Louie Vito, olympionik z roku 2010 a dvojnásobný medailista z X Games, míval za sponzora Nike, ale přišel o něj před několika lety, kdy firma zrušila svoji divizi zimních sportů. „Pár špatných zim a odstoupení Nike znamená, že se mnoho dobrých jezdců ocitlo bez sponzora obuvi a oblečení. A to je problém,“ řekl Vito.

Zdroj: www.mensjournal.com. Náhledová fotografie: Getty Images

Sledovat