5.5k 0

70 let restaurace v Garmisch-Partenkirchenu: Stále nabízí papouška jako lahůdku

V roce 1952 bylo otevřeno Café Max na náměstí Josefsplatz. Bistro zažilo nespočet příběhů a je nedílnou součástí místní historie Garmisch-Partenkirchenu. Dvě mladé ženy vedou restauraci už rok – se svěžími, inovativními nápady.

Krávy u pultu v Café Max na náměstí Garmischer Josefsplatz? Tehdejší majitel, cukrář Max Dorfmeister, jeho žena Emma a přítomní hosté byli po otevření v létě 1952 ohromeni, když přijímali hlasité bučící návštěvníky. To se opakovalo několikrát, když zvířata přišla večer z pastvy a za hlasitého cinkání kravských zvonců sama odešla do svých domovských stájí.

Dobytek, který byl mezitím prodán sousedním sedlákům, se však dlouho nesmířil s tím, že na místě jejich chléva a hnojiště nyní stojí nový dům s terasou. „Byla to první poválečná kavárna ve městě, která byla otevřena před 70 lety,“ říká Karolina Kleislová, rozená Baaderová, jejíž rodiče nechali starou nemovitost zbourat a přestavět, včetně pokoje pro hosty a elektrodílny. Dochovaly se pouze staré sklepní klenby, které jsou datovány do 16. století. Majitelé domu měli v úmyslu, že dvě dcery později převezmou cateringovou firmu. Rozhodli se však jinak. „Když tehdy lidé hledali jméno, jméno prvního nájemníka Maxe se zdálo vhodné,“ ví Karolina Kleislová z vyprávění.

Restaurace, která v Garmisch-Partenkirchenu nikdy předtím neexistovala

Teprve po válce byl starý dům i se stájemi zbořen a znovu postaven. Flickr / schäfer

Kavárna Café Max si za sedm desetiletí své existence získala jméno mezi místními obyvateli i turisty. Každý ze střídajících se provozovatelů měl svou specialitu. Zatímco Dorfmeisterovi, kteří zde zůstali 14 let, měli oblíbenou domácí zmrzlinu, Holanďané Richard a Annemie Nieuwenhuijsenovi, kteří zde pracovali do roku 1985, měli nápad na bistro. V souladu se stylem tohoto místa pořídili nábytek z Francie. Tímto bodovali, protože bistro bylo pod Alpspitze stejně nové jako steaky s různými saláty a bagetami, které se podávaly. Obyvatelé Garmische dodnes vzpomínají na francouzské bistro a aprés-ski večírky, které se zde konaly, stejně jako na slavné hosty. Dokonce přijel i televizní štáb a natočil reportáž do pořadu „Drehscheibe“ televize ZDF. Následující majitel Peter Lüder a jeho maminka lákali hosty kromě koláče a výborné cibulové polévky také na papouška. Když se rozloučili, nájemci se střídali častěji, dokud v roce 2015 nepřevzal vedení Hannes Kleißl, který však nepřežil zavírání v souvislosti s koronavirem. V únoru 2021 byla otázka provozovatele opět nevyřešená.

Dvě nové nájemnice (26 a 24 let) přinášejí závan čerstvého vzduchu

Ne na dlouho, protože Annika Försterová (26) a Esra Yilmazová (24) si už rok plní svůj sen o samostatné výdělečné činnosti, o vlastní kavárně. Kromě praktických zkušeností z gastronomie a spousty vášně mají obě dokonce vystudovanou obchodní administrativu. Rodiny – Anničin otec je cukrář – a přátelé je podporují a jsou přesvědčeni o jejich moderním pojetí. „Podíval jsem se po světě a přivezl jsem si odtud nápady,“ říká Försterová. 

Místní zvláštnost

Host si může sestavit vlastní snídani a náplň svých wrapů. „V důsledku toho téměř žádné jídlo neskončí v koši na organický odpad.“ V úvahu připadá i vegetariánská a veganská strava. Vkusně a s láskou navržené jsou nejen talíře, ale i celý interiér v pokoji pro hosty a na terase.

Plno akcí

Místo na náměstí Josefsplatz je specální, protože odtud vycházejí historické a oblastní krojované průvody, procházejí tudy procesí a maškarní průvod. Pohled na Josefsbrunnen a farní kostel svatého Martina na východě s Wankem za ním je malířským motivem. Uvnitř by lavice na stěnách, dříve natřené červenou, pak šedou a nyní bílou barvou, mohly vyprávět nejeden příběh. Stálí hosté se už dávno vrátili a přibyli k nim noví, kteří tu mají svůj druhý obývací pokoj a cítí se tu jako doma. Nejen pro ně je Café Max součástí místní historie Garmische.

Zdroj: merkur.de. Náhledová fotografie: Mikhail Deynekin / Wikimedia Commons

Sledovat