307 0

Známe to všichni – nepříjemné píchání v boku. Jaké jsou jeho důvody?

Dnes se zaměříme na píchavou až bodavou bolest, která vás může zaskočit během jakékoli zvýšené fyzické zátěži. Obvykle se s tím každý z nás alespoň jednou setkal při běhu, kdy se rychle zadýcháme a běh poté doprovází i již zmiňovaná bodavá bolest. V následujících řádcích si vysvětlíme, co se děje s vaším tělem a co můžete udělat pro to, abyste se těmto nepříjemným pocitům vyhnuli úplně. 

Proč vás píchá v bocích při fyzické zátěži?

Bolest je způsobena chybnými dýchacími návyky. Běžný pohyb bránice je nahoru a dolů, ale při běhání nebo jiné fyzické zátěži se omezuje její rozsah pohybu i její funkce. To může způsobit, že se bránice přetíží a začne vás píchat v boku, nebo ucítíte bolest hlavy a bolest v krku. 

Vše je o správném dýchání. 

Co dělat, abyste bolest zmírnili?

Pokud vás zrovna zastihlo píchání v boku, nejlepší je zpomalit tempo vašeho běhu, nebo klidně i zastavit. Pomoci vám může krátké protažení nebo hluboké prodýchání. Takovou krátkodobou úlevou může být i stlačení místa, kde vás píchá, ale je to opravdu pouze dočasné. Bránice se musí uvolnit sama a po nějaké době odezní. 

Fotka od Alora Griffiths z Unsplash

Jaká je prevence?

Důležité je naučit se správně dýchat a umět takový styl dýchání používat i při zátěži. Mezi důležité kroky patří se před tréninkem pořádně zahřát a protáhnout, a také alespoň hodinku až dvě předtím nejíst. Komplikacím se vyhnete i díky správnému držení těla a určitě se nenechte kvůli bolesti zastrašit. Čím více se budete zlepšovat a budete budovat svoji kondici, tím bude píchavá bolest menší a menší, až vymizí úplně. 

Zdroj: www.runnersworld.com, Náhledový obrázek: getty images

Sledovat