362 0

Začínám se snowboardingem po čtyřicítce (1):  Příliš starý na jízdu?


Snowboarding má pověst mládežnického sportu díky svému spojení s kulturou skate/surfingu. I když je pravda, že většině jezdců je méně než 30 let, existuje mnoho schopných starších 40, kteří jezdí stejně dobře jako jejich mladší kolegové. 

Zatímco starším začátečníkům se často doporučuje, aby se místo snowboardingu naučili lyžovat, mnoho lidí ve věku 40 nebo 50 je schopno začít jezdit na jednom prkně. Nebo také jezdí až do vyššího věku i přes zvýšené riziko spojené se „stárnutím“. Úroveň zdatnosti, odhodlání, ochranné pomůcky a rozumné chování jsou zásadními požadavky pro dospělé snowboardisty, dozvíte se na webu Ridingboards.com.

Brát bezpečnost opravdu vážně je zásadní pro starší lidi, kteří se chtějí naučit jezdit na snowboardu nebo se vrátit k jízdě po dlouhé přestávce.

Výzvy pro výuku se snowboardu po 40

Naučit se snowboardovat od nuly po čtyřicítce je určitě dosažitelné, pokud tomuto sportu věnujete dostatek času a energie. Zde jsou některé z hlavních problémů, kterým starší začátečníci čelí, když se učí jezdit.

Syndrom mokrého zadku

Jednou z prvních výzev pro staršího začínajícího snowboardistu je zvyknout si na to, že tráví spoustu času sezením nebo skrčením na zemi, ať už si přivazuje a sundává vázání nebo si dává pauzu. „Syndrom mokrého zadečku“ není pro každého a krčení a ohýbání může být těžké pro kolena.

Zapnout, odepnout, zapnout…

Další věcí je, že snowboardisté si musí na začátku a na konci každé jízdy (a někdy i častěji) odepnout zadní vázání, např. aby mohli jezdit bokem na lanovce. Bruslení nebo hopsání po úzkých „kočičích tratích“ a mimo vleky může být pro začínající starší jezdce náročné.

Kondice a flexibilita?

Naučit se jezdit vyžaduje velkou kondici a obratnost a může být pro tělo nad 40 let náročné. Nedostatek flexibility může být velkou příčinou zranění a starší těla nejsou schopna se odrazit od nebezpečných pohybů tak rychle jako mladší snowboardisté.

Pády

Začátečníci snowboardisté ​​také mnohokrát padají na kolena a kostrč, než správné jízdě přijdou na kloub. Pro dítě není pád 20krát denně žádný velký problém, ale ve středním věku je to jiný příběh.

Zranění

Kromě kolen jsou nejčastějšími zraněními starších jezdců zranění kyčle, zad a krku, protože tyto kosti jsou s přibývajícím věkem křehčí. U zralejšího člověka je pravděpodobnější, že si zlomí kost, a když se tak stane, proces zotavení je mnohem delší než u mladého člověka. Nejen, že vás pád bolí víc, když jste starší, ale pokud si ublížíte, můžete dlouho marodit a riskujete tak ztrátu zaměstnání. Zvažte tato rizika, než naskočíte na lyžařský vlek.

Sebevědomí

Další výzvou pro začínající snowboardisty ve věku 40 nebo 50 let je, že potřebují získat sebevědomí, aby mohli jezdit s mladšími a/nebo zkušenějšími snowboardisty. Nikdo nerad brzdí soukmenovce.

Pokračování v dalších článcích.

Zdroj: ridingboards.com. Náhledová fotografie: Fotka od DanaTentis z Pixabay

Sledovat