776 0

Belalp Hexe, nejšílenější závody na světě: Sjezd belalpských čarodějnic ve Švýcarsku

Vzpomínám si na dobu, kdy čarodějnice létaly na košťatech. Dnes létají na lyžařských svazích a používají košťata jako hůlky. Kam ten okultní svět spěje?

Každoročně se mezi 10. a 16. lednem sjíždí do Belalpu přes 1500 lidí ze Švýcarska a dalších evropských zemí na jeden z nejšílenějších závodů ve sjezdovém lyžování na světě. Při soutěži Witches Downhill se soutěžící převlékají za čarodějnice a závodí na zasněženém kopci.

Každoročně v lednu otřásají krajem Blatten-Belalp pronikavé výkřiky a strašlivé skřeky. Malebný prázdninový region ve švýcarských Alpách Jungfrau-Aletsch, zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO, je pak pevně v rukou čarodějnic.

Dvanáctikilometrovou trasu z Hohstocku ve výšce 3118 m n. m. do Blatten ve výšce 1322 m n. m. zvládnou nejrychlejší závodníci za dobrodružných 10 minut. Čarodějnické skupiny to berou volněji. Čarodějnice se zelenými hlavami, křivými nosy a hlasitým křikem letí na svých košťatech směrem k údolí. Mezitím pokládají košťata do rozbředlého sněhu a pohostí diváky jídlem a pitím ze svých batohů.

Nemálo skupin nedorazí do cíle v plném počtu, protože na bílých zasněžených svazích Belalpu se čas od času ztratí čarodějnice nebo se nepřestanou kochat jedinečným panoramatem.

Závody se pořádají pro děti i dospělé a mezi jednotlivými soutěžemi se konají zábavné party. Největší z nich je Čarodějnická noc, na které se více než 3 000 účastníků oddává zpěvu, tanci, pití a zábavě vůbec.

Lyžařský závod Belalp Hexe vznikl v roce 1983 inspirován skutečnou čarodějnicí, která prý žila nedaleko a terorizovala místní obyvatele. Prý skutečně létala po okolí.

41. ročník Belalp Hexe se bude konat od 7. do 14. ledna 2023.

Zdroje: belalp.ch, odditycentral.com. Náhledová fotografie: revac film’s&photography / Pexels

Sledovat