2.1k 0

Bez péče to nepojede: Jednoduchý trénink pro zdravé nohy a chodidla

Nohy jsou formovány tím, jak žijeme a jak přistupujeme sami k sobě. Kolik pozornosti věnujeme nejspodnějším částem těla? Pečujeme o ně pravidelně? Jak moc se staráme o tuto základnu, která nás doslova uzemňuje? Péče před i po sportování se vám bohatě vrátí.

Postoj a kondice chodidel

Hrdý a vzpřímený postoj začíná u chodidel. Jsou začátkem i koncem našich svalových funkčních řetězců. Pokud jsou slabé, ovlivní to celé tělo, a zejména klouby nad nimi. Fyzioterapeut nám pak může objasnit, zda se nás týká odchylka osy nohy a navrhnout nám kompenzační cvičení. Hrubé a zdrsnělé oblasti pak poukazují na to, kde chodidlo silně namáháme. To může signalizovat, že náš styl chůze není úplně v pořádku.

Jednoduchý trénink

Ačkoliv je používáme neustále, vyžadují nohy hodně tréninku stejně jako celé tělo. Ten se dá zařadit úplně jednoduše: Poskakujte cestou do koupelny po jedné noze, zpět k autu nebo kolu jděte pěšky a při sezení si sundejte boty a kružte nohama od kotníků dolů.

Otestujte si chodidla doma

Jak lze zjisti, zda jsou naše chodidla v pořádku, i v domácím prostředí? Položte na zem před sebe noviny a bosýma nohama roztrhejte papír na co nejmenší kousky. Pokud vám na konci zbývá příliš mnoho stránek, které jsou stále čitelné, měli byste chodidlům věnovat trochu více gymnastiky. Poděkuje vám celé tělo.

Fotka od Cats Coming z Pexels

Chůze naboso

Nohám prospívá, když střídáme různé typy bot, často chodíme bosí a po nerovném povrchu. To posiluje svaly na chodidlech, nedochází tolik k propadu a zachová se pružnost nohou.

1. Začněte se doma pohybovat častěji bez ponožek a pantoflí, alespoň v obývacím pokoj nebo na terase.

2. Alespoň pár minut choďte naboso po měkké zemi, jako je lesní půda nebo tráva.

3. Udělejte si výlet na některou ze stezek naboso. Vyzkoušíte si tam různé povrchy a zjistíte, který vám pro cvičení chodidel vyhovuje nejvíce.

Pečující rituály

Pokud někdo chodí často naboso nebo nohy namáhá, měl by jim věnovat také intenzivní péči.

– Každý večer masírujte chodidla alespoň po dobu pěti minut. Můžete k tomu použít ruce i masážní míčky. Uvolníte tím svaly, aktivujete reflexní zóny a podpoříte prokrvování.

– Občas dopřejte nohám teplou koupel. Levandulové přísady mají lehce dezinfekční účinky. Takový odpočinek nohy ocení zejména po dlouhém dni stráveném na nohách nebo po chůzi naboso lesem. Koupel s rozmarýnem podpoří prokrvování a je skutečným blahem, pokud vás večer trápí studené nohy.

– Po fyzicky náročném dni nebo sportovním výkonu ocení chodidla osvěžující mátový sprej, který jim odlehčí a zmírní přehřívání se. Také pomůže k lepšímu proudění lymfy.

Zdroj: craftsoles.de, beuthel.de. Náhledová fotografie: Image by wirestock z Freepik

Sledovat