778 0

Egg Nog nebo svařák? Porovnejte americké a evropské vánoční tradice

Vánoce jsou jedním z nejkrásnějších a nejočekávanějších svátků v roce. Každá země a kultura má své vlastní vánoční tradice a zvyky, které odrážejí místní kulturu a historii. Zde se podíváme na rozdíly a podobnosti mezi americkými a evropskými vánočními tradicemi.

1. Vánoční trhy: Evropský fenomén

Vánoční trhy jsou jedním z nejvýraznějších prvků evropských vánočních tradic. Odrážejí atmosféru společenství a poskytují příležitost pro nákupy vánočních dárků a ochutnávání tradičního vánočního jídla a pití. Země jako Německo, Rakousko, Česká republika a Francie jsou známé svými krásnými vánočními trhy. V Americe jsou vánoční trhy méně rozšířené a často se zaměřují na tradiční řemeslné výrobky a jídlo.

2. Vánoční večeře: Krůta vs. kapr

Vánoční večeře je jedním z vrcholů vánočních oslav. V Americe je tradičním jídlem na vánoční večeři krůta nebo vepřové maso, obvykle podávané s bramborovým pyré a nádivkou. Naopak v mnoha evropských zemích, jako je Česká republika, Polsko, Slovensko a Rakousko, je tradičním vánočním jídlem kapr, který je připravován různými způsoby. Dalšími oblíbenými pokrmy jsou kapustový salát, bramborový salát a vánoční cukroví.

3. Vánoční stromeček: Stavění a ozdobení

Stavění a zdobení vánočního stromku je oblíbenou tradicí v obou částech světa. V Americe je běžné zdobit stromek různými ozdobami, třpytivými řetězy a lucerničkami. Děti také často čekají na příchod Santa Clause, který jim přinese dárky pod stromeček. V Evropě jsou stromečky také zdobeny, ale existuje tradice, že dárky přináší Ježíšek, anděl nebo jiná postava na místo Santa Clause.

Autorka fotografie: Helena Jankovičová Kováčová

4. Vánoční pití: Glühwein vs. Egg Nog

Pití je nedílnou součástí vánočních oslav a obě strany Atlantiku mají své oblíbené vánoční nápoje. V Evropě je populární svařené víno nazývaný „Glühwein“ (někdy také „Mulled Wine“), který je obvykle dochucený kořením a pomerančovou kůrou. V Americe je oblíbeným vánočním nápojem „Egg Nog,“ což je směs vajec, mléka, rumu a koření. Obě tyto nápoje pomáhají zahřát se v chladném vánočním období.

F
Autorka fotografie: Helena Jankovičová Kováčová

5. Tradiční Vánoční zvyky: Koledy a půlnoční mše

V obou částech světa jsou koledy a půlnoční mše tradičními vánočními zvyky. Lidé vycházejí z domovů, zpívají vánoční písně a navštěvují kostely, aby přivítali narození Ježíše Krista. Tyto zvyky zdůrazňují náboženský význam Vánoc a přinášejí do svátků duch společenství.

I když existují rozdíly mezi americkými a evropskými vánočními tradicemi, oba regiony sdílí touhu po rodinné pohodě, lásce a radosti během tohoto svátečního období. Vánoce jsou časem oslav a tradic, které spojují lidi po celém světě.

Náhledová fotografie: Vytovřeno redakcí za pomocí chatgpt. Zdroj článku: redakce a www.reddit.com

Sledovat