348 0

Jaká je v Kataru v zimě zima a dá se tam lyžovat?

Zimní teploty jsou zde mírné, ale mohou klesnout pod 5 °C. Srážky se vyskytují pouze v zimě, přičemž v severních částech země spadne o 30 % více srážek než na jihu. Katar ovlivňují šamalské větry, které způsobují písečné a prachové bouře po celý rok.

Jaký je nejchladnější měsíc v Kataru?

Nejchladnějším měsícem je leden. Chladné období trvá od začátku prosince do začátku března, přičemž průměrná nejvyšší denní teplota je nižší než 25 °C.

Dá se v Kataru lyžovat?

Katar prošel teprve před pár lety proměnou z velmi chudé v nejbohatší zemi světa. Zdá se to sice jako sen, nebo nesmysl, ale v Kataru se můžete těšit na 0,1 km sjezdovek: V Kataru si užijte spoustu zábavy při lyžování! Ale na písku. Lyžování na dunách.

V žebříčku nejlepších lyžařských středisek v Kataru se podle serveru skiresort.info na prvním místě umístilo lyžařské středisko Sandboarding Mesaieed (Dauhá) s 1,7 hvězdičkami z 5 možných. Nejvýše položená lyžařská střediska pro lyžování v Kataru sahají až do nadmořské výšky 50 metrů (Sandboarding Mesaieed (Doha)).

Podle časopisu Snow „se nejlepší místo pro provozování tohoto unikátního sportu nachází na samém jihu země. Jmenuje se Khawr al Udayd a je známé také jako Inland Sea (Vnitrozemské moře). Přímo na hranici se Saúdskou Arábií se tu úzkým vtokem z Perského zálivu vlilo ohromné množství vody, které vypadá jako jezero. Všude kolem stékají písečné duny, z nichž některé končí přímo v dokonale čisté tyrkysové vodě. Toto je katarské hřiště pro sport, který nazývají dune bashing, jízdy v dunách,“ napsal časopis Snow.

Asi 45 minut jízdy offroadem od Inland Sea leží poslední bašta civilizace – Sealine Beach Resort. Je to nóbl plážový klub, kde končí asfaltová silnice a začíná neprobádaná divočina katarské pouště. Na písku je tření mnohem větší než na sněhu, a proto je pro nejlepší lyžařský zážitek potřeba hledat co nejprudší svahy, radí Snow.

„Sjezdy nebyly dlouhé. Většina dun nabízela 20–25 vertikálních metrů, dost na to, aby nám umožnila jet ze začátku šusem, nabrat trochu rychlost a ke konci udělat čtyři pět oblouků na zvlněném terénu. Nebyl to ten druh aktivity, který byste dělali několik dní za sebou jako lyžování na sněhu, ale musím připustit, že na jedno odpoledne to byla docela zábava. Přivezte si svoje lyže a plavky a buďte připraveni na zážitek, který vám otevře oči, napsal autor článku pro časopis Snow.

Zdroje: skiresort.info, climateknowledgeportal.worldbank.org, snow.cz. Náhledová fotografie: Image by wirestock z Freepik

Sledovat