648 0

„Vylyžujte“ se z vánočních kil aneb jak to půjde nejrychleji

Zima se letos do většiny měst možná nedostavila, ale na horách to už nějaký čas fičí. Milovníci zimních sportů, zejména lyžaři, jsou v sedmém nebi a na svahy se hrnou s nadšením, s jakým se většinou ženy těší v létě k moři. Na lyžování je kromě zábavy a vzrušení dobrá ještě jedna věc – je dokonalým způsobem, jak se dostat do formy a shodit pár kilogramů.

I když se to nezdá, lyžování je pro tělo namáhavou činností. Vyžaduje zapojení většího množství svalů a většina z nás si v zápalu nadšení z hor, přírody, vzduchu a atmosféry ani neuvědomí, že vůbec nějaké svaly namáhá. Je to tedy dokonalý způsob, jak shodit pár kilo, protože zapojením tolika svalů najednou po tak dlouhou dobu, je nemožné, abyste nespálili množství kalorií.

Fotka od Getty Images

Divíte se, že po celém dni stráveném na svahu nezvládnete na chatě po večerech ještě „pařit“? Nebuďte překvapeni, vždyť během lyžování podle odborníků spálíte až 500 kalorií za hodinu. Při namáhavém běžkování dokonce ještě o stovku víc. Vzhůru tedy do kopců za krásnou štíhlou postavou.

Trénink nasucho

Pokud během zimní dovolené nepozorujete úbytek na váze, nezoufejte, i když se blíží jaro. Lyže totiž můžete dokonale nahradit trenažérem v posilovně a v hubnutí a nabývání formy pokračovat i během teplejších měsíců. Kromě toho, že se budete cítit lépe a budete vypadat lépe, do příští zimy budete ve formě jako nikdy předtím. Navíc, za asistence trenéra se naučíte správně dýchat a možná se vám fitness režim zalíbí.

Bez energie to nejde

Fotka od Getty Images

Nezapomínejte však, že tak jako při tréninku i při lyžování je důležité dbát na to, abyste byli vždy plní energie, abyste dokázali zvládnout celodenní pobyt na svahu a další ráno se ještě postavili na nohy. Dopřejte si vydatnou snídani, energetickou tyčinku, hroznový cukr a dostatek tekutin. Určitě ale sami víte, jak si zpříjemnit lyžařský den, například ve vysokohorském bufetu.

Nejrychlejší spalování tuků

Dr. Graeme Close, poradce pro sportovní výživu, který spolupracuje s britským lyžařským a snowboardovým týmem, říká, že běžecké lyžování je lepší než sjezdové, ale obojí může pomoci: „Jakékoli cvičení, které zvyšuje vaši srdeční frekvenci, má schopnost přispět ke změně postavy.“

Dále říká, že běžecké lyžování je jedním z nejtěžších a nejnáročnějších sportů.

Fotka od Getty Images

Studie prokázaly, že šest hodin lyžování denně dokáže spálit 2 500–3 000 kalorií nad rámec běžného denního výdeje člověka. Avšak s plným talířem těstovin, který má téměř 1000 kalorií, to při spalování tuků nemusí vůbec platit.

Zdolání těžšího terénu pomůže hubnutí: „Čím rychlejší a strmější lyžování, tím více kalorií spálíte, protože musíte více zapracovat na provádění správné techniky lyžování.“

Zdroj: https://mountainxtra.com. Náhledová fotografie: Getty Images

Sledovat