180 0

Jedete poprvé na hory? Posuňte zimní dovolenou na jinou úroveň s našimi tipy

Lyžařský web Skipeak a jeden z jeho redaktorů Jamie se podělili o 9 věcí, které by doporučili lidem, jež se vydají poprvé na hory lyžovat.

„Často je mi líto lidí, kteří nemají to štěstí zažít nadšení ze zimní dovolené na sjezdovkách. Strávit týden dovolené na lyžích a/nebo snowboardu na horách posouvá příběh na jinou úroveň. Od zasněžených horských vrcholů po vánoční trhy a novoroční ohňostroje, zimní únik na kopce má co nabídnout,“ uvozuje zapálený lyžař Jamie.

Pokud budete mít to štěstí, že letos v zimě zažijete své první dobrodružství na sněhu, možná se vám budou hodit tyto tipy. Poděkujte nám později!

1. Raději za světla

Fotka od Getty Images

Hory jsou krásné, dokonce i se stovkami akčních lyžařů přes den, ale v noci mohou být nebezpečné a těžko se v nich orientujete, pokud oblast dobře neznáte. Pokud jedete autem, ujistěte se, že přijedete za denního světla. Pokoušet se najít vaši chatu v noci není dobré.

Pokud sněží, pak se faktor komplikací desetkrát zvyšuje – nejenže je horší viditelnost, ale musíte si pohrávat se sněhovými řetězy, které se dají jen obtížně upevnit, a bez rukavic… v horách je docela chladno, zvláště v noci.

2. Správné oblečení

Pokud jste ještě nikdy nenavštívili horské středisko, nezapomeňte se připravit na zdejší klima. Udržování tělesné teploty na „šťastné střední hladině“ je pro pohodlí velmi důležité. Ideální jsou prodyšné základní vrstvy z vysoce savého materiálu. Udržují vás v chladu, když je horko, a zároveň vás zbaví potu a udrží vás v teple, když je chladno. Nejlepší radou je nosit více vrstev oblečení. Vrstvu si můžete snadno sundat nebo obléci, abyste regulovali tělesnou teplotu. 

Nepromokavá bunda je nutností, ať už se jedná o shellovou nebo zateplenou lyžařskou bundu, pokud nasákne vlhkost ze vzduchu/svahu/sněhu, bude uvnitř vlhko a nepohodlně. Pokud příliš milujete své staré vybavení nebo si nemůžete dovolit nové a chcete v něm zdolat další sezónu, můžete vnější vrstvu ošetřit nějakým typem voděodolného impregnačního spreje/roztoku. 

Fotka od Getty Images

Co si zabalit na sjezdovku:

  • Vysoké ponožky
  • Dlouhé spodky/punčocháče
  • Lyžařské kalhoty s páskem/se šlemi
  • Funkční spodní prádlo
  • Svetr / flísovka / mikina
  • Nepromokavá bunda
  • Rukavice (popřípadě i vnitřní)
  • Nákrčník
  • Helma
  • Čepice (na oběd a relaxaci na sjezdovce)
  • Ochranné brýle
  • Sluneční brýle
  • Opalovací krém

3. Strategické balení

Fotka od Getty Images

Sbalte si jen to, co potřebujete. Oblečení místo skládání rolujte, šetří to místo a zajišťuje, že se nezmačká. Vyplňte všechna prázdná místa, jako boty ponožkami, kabely, nabíječkami a čímkoli, co by mohlo vyžadovat další vrstvu ochrany, jako je opalovací krém a sprchový gel. Balení všeho, co na zimní dovolenou potřebujete, je klíčové.

Pokud cestujete letadlem a jste na hranici limitů pro zavazadla, doporučujeme vzít si lyžařskou bundu a naplnit kapsy menšími, ale těžkými věcmi, využijete tak každý kousek místa. Snadno dostupné toaletní potřeby v igelitovém sáčku vám umožní snadno projít celní kontrolou.

4. Vyberte si správné vybavení

Výběr lyžařského vybavení je jednou z nejdůležitějších věcí pro začátečníky i pro protřelé lyžaře. To, co potřebujete, závisí na vašich zkušenostech, typu lyžování, které chcete provozovat, a samozřejmě…na rozpočtu. Pro ty, kteří jezdí často na sjezdovku a mohou si to dovolit, je nákup často nejlepším řešením. V něčem, co dobře znáte, se budete učit rychleji a budete s výbavou zacházet opatrně. Alternativní možností je půjčovna. Pokud si zalyžujete jednou za rok, je to pravděpodobně nejlepší nápad. 

Je tu jeden kus vybavení, který je pro lyžaře extrémně důležitý  – boty, zbytek si můžete půjčit. Pokud se vám lyžování napoprvé zalíbí a chcete přijet i příští rok a potom znovu, přemýšlejte o investici do vlastních bot, které vám dokonale padnou. Naprostou samozřejmostí pro vaši bezpečnost je i nošení helmy.

5. Cestovní pojištění

Vaše běžné cestovní pojištění nemusí krýt zimní sporty, protože jsou mnohem rizikovější než dovolená na pláži. Než se vydáte na cestu, doporučujeme se poradit s vaší pojišťovnou a ujistit se, že jste na sjezdovce i mimo ni dostatečně pojištěni. V případě zranění nebo jakékoli formy nehody na horách je nanejvýš důležité, abyste měli potřebné krytí. Vědomí, že vás horská služba bezpečně snese z hor, je velmi uklidňující.

6. Ochranné brýle

Přizpůsobit oči zasněžené scenérii je těžké, zvlášť když je to poprvé. Jste blíže slunci, takže paprsky jsou silnější, ale i jasnější; sluneční světlo se odráží od lesklého bílého povrchu sněhu a zdvojnásobuje svou intenzitu.

Fotka od Getty Images

Ať už používáte lyžařské brýle nebo sluneční brýle, záleží na vašich osobních preferencích a možná na počasí. Osobně preferuji lyžování ve speciálních brýlích, protože nabízejí větší ochranu před větrem a poskytují větší chráněnou pozorovací plochu. Další výhodou je, že můžete rychle měnit čočky, abyste se přizpůsobili podmínkám. 

7. Ochrana před sluncem

Opět jste blíže slunci, takže účinek slunce je silnější. Je tedy bezpodmínečně nutné, abyste na místa, která nejsou zakryta oděvem, nanášeli opalovací krém. Většinou jsou to obličej a krk. Spálení je velmi nepříjemné a v pozdějším věku zhoršuje stav vaší pokožky. Pokud se spálíte jen jednou za dva roky, můžete si ztrojnásobit riziko rakoviny kůže, melanomu.

I když je zamračeno, UV paprsky pronikají tímto krytem a stále působí na vaši pokožku. Nenechte se zmást, když nevidíte slunce. Dětská pokožka je křehčí než dospělá, a proto by měla mít silnější ochranu nanášenou častěji.

8. Nabijte se energií

Fotka od Getty Images

Než se vydáte na celodenní výlet s plno fyzickými aktivitami, doporučujeme vydatnou snídani, např. kaše, vejce, ořechy, ovoce, jogurt, zelenina (samozřejmě ne vše najednou). Udržování energetické hladiny během dne a připravenost jsou důležité, nikdo nechce být dehydrován. Lahev s vodou a malá svačinka může být záchranou nejen pro vás, ale i pro ostatní ve skupině. Příjemné je posvačit na terase horské chaty.

9. Dostaňte se do formy

Pokud jste to ještě neudělali, měli byste opravdu přemýšlet o tom, jak dostat své tělo a mysl do formy. Lyžování vyžaduje hodně energie, takže příprava je klíčová. Je to svým způsobem test odolnosti, i když mnohem zábavnější a ve skutečnosti  pro vás velmi přínosný. Vaše svaly jsou pod velkým tlakem, aby podávaly 100% výkon po dlouhou dobu. Pokud nejste připraveni, vaše tělo prostě nebude fungovat tak, jak chcete.

Naplánujte si zimní dovolenou

Při plánování zimní dovolené vezměte v úvahu všechny výše uvedené aspekty, poté by měla proběhnout hladce. Ať už chcete pouze objevovat krásu zimních sportů nebo se do toho chcete vrhnout, opatrujte se a užívejte si. Zimní dovolená přináší spoustu zážitků.

Zdroj: www.skipeak.net. Náhledová fotka: Getty Images

Sledovat