161 0

Nebaví vás už smažený kapr? Oživte štědrovečerní tabuli speciálními recepty

Štědrý večer se blíží a společně s ním i dlouhé vyvařování a obalování tradičního kapra s bramborovým salátem a typickou rybí polévkou. Co ale letos jídelníček trochu zpestřit a připravit večeři, o které se bude mluvit celý následující rok? S dnešními recepty rozhodně nešlápnete vedle. 

Rybí paštika se špenátem 

Zkuste na začátek večera trochu zaexperimentovat a připravit rybí paštiku. Je to odlehčená pochoutka, která vypadá i chutná báječně. Na přípravu budete potřebovat: 

· 200 g filé z lososa 

· 600 g rybího filé 

· 60 g kaviáru 

· 300 g zmrazeného špenátu 

· 400 ml smetany ke šlehání 

· 200 ml zakysané smetany 

· 2 bílky 

· Sůl 

· Mletý bílý pepř (není nutný, stačí obyčejný) 

· Šťáva z jednoho citronu 

· 100 ml bílého vína 

· Petrželová nať 

Jako první si dáme rozmrazit špenát. Mezitím nakrájíme nadrobno filé a společně se smetanou ke šlehání, bílky a citronovou šťávou důkladně rozmixujeme. Osolíme a opepříme dle chuti. Připravíme si úzkou dlouhou formu (pokud možno tzv. na srnčí hřbet), vyložíme alobalem a střídavě plníme rybím filé a lososem, kterého jsme si nakrájeli na plátky. Formu vložíme do větší nádoby s horkou vodou, zakryjeme alobalem a dáme do předem vyhřáté trouby na 180°. Pečeme přibližně hodinu. 

Mezitím smícháme zakysanou smetanu s vínem, solí, pepřem a kaviárem. Upečenou paštiku nakrájíme a podáváme se smetanovým kaviárem ozdobenou petrželkou. 

Na polévku trochu netradičně (kaštanová polévka) 

Vždy o Vánocích mě ze všeho nejvíce vábila vůně pečených kaštanů. Proč si tedy neuvařit rovnou kaštanovou polévku? 

500 g jedlých kaštanů nařízneme do kříže a pečeme ve vyhřáté troubě, dokud se nezačnou loupat. Očištěné kaštany vložíme do 750 ml masového vývaru a společně vaříme cca 30 minut (pocitově). V tuto chvíli si dáme pár kaštanů stranou, později je využijeme jako jedlou dekoraci do polévky. Zbylé kaštany s vývarem důkladně rozmixujeme. Pokud máte rádi dokonale hladké krémy, můžete procedit, ale pro nás „líňoučké“ to není nutností. Osolíme a opepříme dle chuti, já přidávám i trochu bazalky (ale opravdu jen trochu). Bazalka vytvoří ke kaštanům zajímavý kontrast. Nyní přišla řada na těch pár kaštanů, které jsme si dali stranou. Nasekáme je na přiměřeně velké kousky a těsně před podáváním je společně s trochou másla do polévky přidáme. Podáváme s bílým chlebem. 

Tradice je tradice (kapr v županu) 

Přestože zkoušet neustále něco nového je skvělé, Štědrý večer bez kapra si asi představit nedokážeme. I ten se ale dá udělat svěže a originálně. Na přípravu 4 porcí kapra v županu budeme potřebovat: 

· 800 g kapra (já měla trochu méně) 

· 80 g hladké mouky 

· 100 ml piva 

· Citron 

· vejce 

· Lžíce oleje 

· Olej na smažení 

· Sůl 

Kapra rozporcujeme na tolik porcí, kolik je potřeba a důkladně očistíme. Následně kapra osolíme, pokapeme citronovou šťávou a necháme chvíli odležet. 

Teď je na řadě těstíčko. Smícháme žloutek, olej, mouku, sůl a přiměřené množství piva, aby nebylo těsto příliš řídké. Vyšleháme bílek a vmícháme ho do těstíčka. Poté kapra v těstíčku řádně obalíme a smažíme v oleji. 

Sladká tečka na konec (hruška ve skořici) 

Trdelník je sice dobrý, ale kam se hrabe na hrušku ve skořici. Recept je sice jednoduchý, ale je nutné dodržovat přesné množství surovin. Pokud by vám totiž „ujela ruka“, měli byste místo sladké hrušky hrušku hořkou. Na hruškový dezert budeme potřebovat: 

· 4 hrušky (ideálně máslové) 

· 200 g krupicového cukru 

· 50 g moučkového cukru 

· 250 ml bílého vína 

· Kousek skořice 

· 2 hřebíčky 

· Citron 

Hrušky oloupeme a zbavíme jádřinců. Následně vložíme do vody s trochou citronové šťávy. Dáme společně vařit víno, cukr, skořici, hřebíčky a citronovou kůru. Po přibližně deseti minutách přidáme hrušky a společně dusíme dalším deset minut. Hotové je můžete polít rozpuštěnou čokoládou nebo podávat se zmrzlinou či perníčkem. 

Aby nám nevyschlo v krku (pravý vánoční punč) 

A abyste celý večer nepili jenom vodu, jako poslední mám pro vás tip na vynikající vánoční punč. 750 ml černého čaje smícháme se 4 lžícemi medu, 2 lžícemi zázvorového sirupu a 350 ml rumu. Nápoj prohřejeme a můžeme podávat. 

Ať už se ohledně štědrovečerní večeře rozhodnete jakkoliv, hlavně se nestrhněte a nezapomeňte si taky trochu odpočinout.

Zdroj: TRNKOVÁ, Klára. Tajné vánoční recepty naší babičky. 2. vydání. Praha: Studio trnka, [2008].

Náhledová fotografie: Getty images

Sledovat